Abp Scicluna: potrzeba promowania kultury życia, roli kobiet i gościnności
Do promowania kultury życia, roli kobiet, gościnności oraz przekształcania traumy skandali seksualnych w Kościele w kulturę prewencji i towarzyszenia – zachęcał zastępca sekretarza watykańskiej dykasterii nauki wiary abp Charles Scicluna w czasie spotkania sekretarzy generalnych Konferencji Episkopatów Europy w Tiranie.
W niedzielę zakończyło się trzydniowe spotkanie sekretarzy generalnych Konferencji Episkopatów Europy w Tiranie, stolicy Albanii, które odbyło się hasłem „Od Ecclesia in Europa do Synodu o synodalności. Kościół w Europie w drodze 20 lat po adhortacji św. Jana Pawła II”. Zastępca sekretarza watykańskiej dykasterii nauki wiary, abp Charles Scicluna zachęcił do refleksji, jak można „promować kulturę życia, rolę kobiet, postawę prawdziwej gościnności” oraz „przekształcić traumę skandalu nadużyć seksualnych w Kościele w kulturę prewencji, ochrony, towarzyszenia” – przekazało w komunikacie biuro prasowe Episkopatu Polski.
„Wobec procesów sekularyzacji potrzebujemy postawy pokory, podczas gdy działanie wspólnot Kościoła powinno koncentrować się na misji” – ocenił Johannes Hartl, założyciel i lider Domu Modlitwy w Augsburgu w Niemczech. Podkreślił, że „potrzeba pogłębienia teologicznego oraz przyznania priorytetu kerygmatowi”. „Kościół musi się modlić, ale jednocześnie musi także uczyć się, jak być otwartym na różne prądy kulturowe, aby mówić takim językiem, który będzie zrozumiały dla tych, do których się zwraca” – wskazał.
Konsultor sekretariatu generalnego Synodu Biskupów, jezuita o. Giacomo Costa powiedział, że „‘Instrumentum laboris’ jest punktem wyjścia do dalszego wsłuchiwania się w synodalny głos Kościoła”. „W tym, jak pracuje Kościół, widać pluralizm, stąd też bardzo potrzebne jest wzajemne wsłuchiwanie się w duchu modlitwy” – zaznaczył zakonnik.
Przekazał, że pierwsza część synodu rzymskiego, która odbędzie się w październiku br., ma prowadzić do sformułowania pewnych zagadnień, które przez kolejny rok, i na drugiej części synodu w Rzymie, będą weryfikowane. Zastrzegł, że najważniejszym zadaniem jest wzajemne słuchanie i wspólne, bez uprzedzeń, szukanie głosu Ducha Świętego, budując przez to przyszłość Kościoła. Sekretarze generalni Episkopatów Europy skierowali list do papieża Franciszka, zapewniając w nim o swej bliskości i modlitwie. KEP reprezentował na spotkaniu rzecznik, ks. Leszek Gęsiak SJ.
Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Jej sekretariat mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r., poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem rady jest koordynowanie współpracy kościołów lokalnych Europy.
W Kościele katolickim od października 2021 r. trwa XVI zgromadzenie ogólne synodu biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Pierwszym etapem były konsultacje przeprowadzone na poziomie diecezji. Po ich zakończeniu rozpoczęła się faza kontynentalna, a w październiku 2023 r. rozpocznie się powszechna – w Rzymie. Dokument roboczy na pierwszą sesję XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów Watykan opublikował 20 czerwca.
Skomentuj artykuł