Abp Skworc: chrześcijanie powinni być promotorami pokoju

Abp Skworc: chrześcijanie powinni być promotorami pokoju
(foto episkopat.pl)
KAI / kk

Promotorem drogi pojednania, komunii i nawrócenia ekologicznego powinni być chrześcijanie i chrześcijańskie Kościoły – podkreślił abp Wiktor Skworc, arcybiskup katowicki w homilii z okazji uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i Światowego Dnia Modlitw o Pokój.

Abp Skworc zaznaczył, że w pierwszy dzień nowego roku wiernym towarzyszy Maryja, Święta Boża Rodzicielka oraz modlitwa o pokój, który jest darem Boga i zadaniem człowieka. Nawiązał do słów papieża Franciszka, który naucza, że „Pokój, to droga pojednania w braterskiej komunii i droga nawrócenia ekologicznego”.

Promotorem drogi pojednania, komunii i nawrócenia ekologicznego powinni być chrześcijanie i chrześcijańskie Kościoły, które nie mogą milczeć w obliczu trwających konfliktów lokalnych, określanych jako „pełzającą” wojna – wyjaśnił abp Skworc.

Duchowny przypomniał, że we Wrocławiu kończy się 42. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei. - Dziękujmy Bogu, że tysiące młodych Europejczyków zebrało się na wspólnej modlitwie o pokój. Ze względu na ekumeniczny charakter spotkania stanowi ono istotny element wychowania do pokoju. Nie możemy jednak zapomnieć, że w naszych polskich realiach podstawową drogą wychowania dzieci i młodzieży do pokoju jest nauczanie religii w szkole i ich udział w Eucharystii – podkreślił.

Kapłan wyraził nadzieję na zmianę istniejących regulacji prawnych, tak, aby „młode pokolenie wychowywać do pokoju na lekcjach religii bądź etyki, które powinny być obowiązkowe dla wszystkich”.

Niech nauczanie religii w szkole i zajęcia z etyki będą odpowiedzią na poczucie zagubienia, dezorientacji, niezadowolenia i braku poczucia sensu wśród młodego pokolenia – dodał.

Arcybiskup przypomniał, że w tym roku w pełni będzie obowiązywała ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę. - Oznacza to wezwanie dla Kościołów w Polsce, aby przekonywać ochrzczonych do zachowania III przykazania Dekalogu: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” - podkreślił.

Kolejnym „znakiem czasu” w roku 2020, jak tłumaczył duchowny, będzie beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jana Franciszka Machy. - Obie te postaci przypominają nam – zawsze aktualne powołanie do świętości i powinność realizowania pierwszego i najważniejszego przykazania – powiedział duchowny, zachęcając, by wierni stali się na ich wzór „promotorami pokoju na świecie”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: chrześcijanie powinni być promotorami pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.