Pierwsi powitali 2020 rok mieszkańcy Kiribati i Samoa

Pierwsi powitali 2020 rok mieszkańcy Kiribati i Samoa
(fot. depositphotos.com)
PAP / ms

O godzinie 11. czasu polskiego jako pierwsi powitali 2020 rok mieszkańcy Kiribati i Samoa, wyspiarskich państw na Oceanie Spokojnym. Już godzinę później Nowy Rok zaczęto świętować pokazami fajerwerków i laserów w Auckland w Nowej Zelandii.

W Australii w wielu miejscowościach odwołano pokazy pirotechniczne z powodu pożarów lasów na południowym wschodzie kraju, w których zginęło co najmniej dwanaście osób. Ogień strawił około 5 milionów hektarów terenu.

Pomimo protestów, tradycyjne huczne obchody Nowego Roku odbyły się w Sidney, które rozpoczęły się o godzinie 14. czasu polskiego. Jak podaje BBC, burmistrz miasta, Clover Moore, przemawiając we wtorek tłumaczyła decyzję o organizacji pokazu sztucznych ogni tym, że uroczystość „da ludziom nadzieję w tym trudnym czasie”. Dodała również, że dochody z turystyki w okresie Nowego Roku sięgają 130 mln dolarów australijskich (91 mln dolarów amerykańskich).

Mieszkańcy Azji Południowo-Wschodniej świętują Nowy Rok w różnym czasie, jednak obchodzą również Sylwestra zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.

W Hongkongu władze odwołały popularny pokaz fajerwerków o północy, po raz pierwszy od dekady, powołując się na względy bezpieczeństwa. Protestujący we wtorek utworzyli długie ludzkie łańcuchy i maszerowali przez galerie handlowe, zachęcając ludzi, aby nie rezygnowali z walki o demokrację w 2020 roku. Oczekuje się, że 1 stycznia dziesiątki tysięcy ludzi dołączą do marszu prodemokratycznego w Hongkongu. Poprzedni marsz, zorganizowany przez Obywatelski Front Praw Człowieka (CHRF), przyciągnął około 800 tys. osób na początku grudnia.

Protestujący domagają się między innymi demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie działań policji, której zarzucają używanie nadmiernej siły.

W Manili i innych częściach Filipin władze zabiegały o to, by ograniczyć liczbę petard odpalanych w Sylwestra. Na rynku w stolicy Filipin piesi zgodnie z tradycją kupowali owoce w okrągłym kształcie, który symbolizuje szczęście, oraz trąbki-zabawki.

Najpóźniej Nowy Rok będą świętowali mieszkańcy Honolulu na Hawajach, czyli o godzinie 11. 1 stycznia czasu polskiego.

Dwie godziny później bezludna wyspa Baker będzie ostatnim miejscem, które powita 2020 rok.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierwsi powitali 2020 rok mieszkańcy Kiribati i Samoa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.