Abp Skworc do alumnów: Musimy zachować optymizm!

Abp Skworc do alumnów: Musimy zachować optymizm!
(fot. EpiskopatNews / flickr.com)
KAI / sz

Na potrzebę zachowania optymizmu w trudnych czasach pandemii wskazywał abp Wiktor Skworc. Homilię metropolity katowickiego, przebywającego w kwarantannie, podczas mszy św. na zakończenie roku akademickiego w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach odczytał rektor ks. dr Marek Panek. W liturgii uczestniczyli klerycy, którzy przyjechali ze swoich parafii.

Metropolita w homilii wyjaśnił, że nie może się z klerykami spotkać osobiście, z powodu nałożonej kwarantanny. Mówił o tym, że wiele działań przeniosło się w przestrzeń wirtualną, zafunkcjonowało online. Zaznaczał, że "nowoczesna technika pozwalająca na zdalne kształcenie i formację, nie zastąpi spotkania z drugim człowiekiem, wychowawcą, profesorem".

Metropolita zapewniał o swojej bliskości z alumnami. - Jestem w wami duchowo i w domowej kaplicy, gdzie góruje ikona Jezusa Chrystusa Przemienionego i Przemieniającego, modlę się z wami i za was! - dodawał.

Hierarcha uświadamiał alumnom, że są na nowo zaproszeni do szkoły Jezusa Chrystusa. Mówił, że z wyboru Jezusa wynika powołanie do świadectwa i apostolstwa. - Słowem i życiem winniśmy mówić o Bogu, który jest miłością w Jezusie Chrystusie - zachęcał.

Podkreślał, jak ważne jest dokonanie aktu poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, ale i wewnętrznej Jego intronizacji. Tak, by stał się rzeczywiście naszym Panem.

DEON.PL POLECA

Abp Skworc wskazywał, że grożące globalne niebezpieczeństwo (pandemia koronawirusa - przyp. red.) wyzwoliło energię miłości i poświęcenia; postawy służby i solidarności, i to w Kościele i poza nim. - Dziś sam Chrystus poprzez swoje Serca pragnie nas pokrzepić; dać siły, a przede wszystkim ukazać sens każdej choćby najmniejszej, ofiary - dodawał arcybiskup.

Zwracając się do alumnów i kleryków, przełożonych i profesorów wskazywał, by zachowywali zawsze świadomość powołania. - Bądźcie mu wierni w ten pandemiczny, wakacyjny czas. Razem z całym Kościołem katowickim módlcie się o nowe powołania do służby Ewangelii, aby Pan żniwa posłał robotników na swoje żniwo! - wzywał prosząc o modlitwę o zachowanie powołań własnych i współbraci; również prezbiterów.

Metropolita katowicki zachęcał też do optymizmu cytując słowa św. Pawła VI. Przypomniał, że życie chrześcijańskie, życie powołanego wymaga odwagi. - Na falach zagrożeń – zewnętrznych i wewnętrznych - nie jesteście sami. Pan wybrał was i znalazł w was upodobanie! - zaznaczał arcybiskup. Na koniec zapewnił każdego o nieustannej modlitwie i pobłogosławił każdy dzień wakacji.

Homilię metropolity katowickiego, przebywającego w kwarantannie, podczas mszy św. na zakończenie roku akademickiego w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach odczytał rektor ks. dr Marek Panek. W liturgii uczestniczyło ok. 50 kleryków, którzy przyjechali ze swoich parafii. Alumni wakacje spędzą w swoich rodzinnych stronach, pomagając w duszpasterstwie lokalnym parafiom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk, Aneta Kuberska-Bębas

Jak wiele dzisiejszy Kościół ma wspólnego z Jezusem?

Czy Kościół zabrał nam wolność, którą podarował nam Chrystus? Wierzymy w jednego Boga, czy może w trzech? Czy to, co święte, kończy się na progu świątyni? Czy...

Skomentuj artykuł

Abp Skworc do alumnów: Musimy zachować optymizm!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.