Abp Skworc do dziekanów: wykorzystujmy realne i zdalne możliwości w duszpasterstwie
W środę, 25 listopada, dziekani archidiecezji katowickiej spotkali się na platformie ZOOM z abp Wiktorem Skworcem, biskupami pomocniczymi i pracownikami Kurii Metropolitalnej. Metropolita katowicki zachęcił do dalszego zaangażowania się w duszpasterstwo w czasie pandemii i do bycia do dyspozycji wiernych. "Nie bójmy się wykorzystywać realnych i zdalnych możliwości, jakie mamy" - powiedział.
Spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej metropolita katowicki wprowadził uczestników w tematykę nowego roku duszpasterskiego, którego realizacja rozpocznie się wraz z I niedzielą Adwentu.
"Musieliśmy dostosować się do nowej sytuacji pandemicznej - mówił metropolita katowicki. - Od marca program duszpasterski realizowaliśmy w sposób zdalny, co było nie lada wyzwaniem dla nas wszystkich. Teraz rozpoczynamy drugą część trzyletniego cyklu skoncentrowanego wokół Eucharystii, zatytułowaną "Zgromadzeni na świętej Wieczerzy". "Chcemy mówić o Eucharystii jako tajemnicy celebrowanej" - dodał.
Abp Skworc przypomniał, że obok tzw. ars celebrandi - sztuki celebrowania, należy zwracać uwagę na ars partecipandi, czyli sztukę uczestniczenia we Mszy św. "Musimy uczyć wiernych uczestniczenia we Mszy św. i gromadzenia wiernych na Eucharystii i wokół Eucharystii" - zaapelował.
Do drugiej części spotkanie wprowadził ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego katowickiej Kurii. Przypomniał wskazania z okólnika w sprawie tegorocznych Rorat i odwiedzin duszpasterskich. Zachęcił do zapoznania się materiałami roratnimi przygotowanymi przez redakcję Małego Gościa Niedzielnego oraz z platformą holyweek.pl, zawierającą propozycje rodzinnego przygotowania do Bożego Narodzenia.
Dziekani dzielili się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i planami duszpasterskimi na najbliższe tygodnie. "Zaplanowaliśmy już spotkania dla poszczególnych części parafii w niedziele stycznia. Będzie Msza św., nabożeństwo, błogosławieństwo sakramentalne, rozdanie zestawów kolędowych z kredą i wodą święconą do wykorzystania w domach" - mówi ks. Józef Włosek, dziekan dekanatu Katowice-Załęże i proboszcz na osiedlu Tysiąclecie-Dolne.
"Kolędy chcemy przeżyć analogicznie do wielkanocnego błogosławienia pokarmów. Zachęcaliśmy, aby odbywało się ono w rodzinach. Najstarsza osoba rodzinie będzie mogła pobłogosławić miejsce zamieszkania" - dzielił się ks. Edward Kopka, dziekan dekanatu Orzesze i proboszcz w Zawiści.
Podczas spotkania przypomniano, że tegoroczna kolęda z przyczyn epidemicznych nie będzie mogła odbyć się w tradycyjnej formie "od drzwi do drzwi".
Dziekani zwrócili uwagę na konieczność dostosowania dotychczasowych parafialnych form pomocy dla najbardziej potrzebujących. "W tym roku nie będzie tradycyjnej Wigilii dla ubogich, ale mamy w planach przygotowanie i dostarczenie paczek i posiłków na wynos" - podkreślił ks. Andrzej Nowicki, dziekan dekanatu Katowice-Śródmieście i proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła.
W Mikołowie powołana została do życia diakonia miłosierdzia. "Postanowiliśmy zrobić coś, aby stawić czoła samotności, także tej emocjonalnej. Osoby starsze, które nie mogą być odwiedzane przez najbliższych, bardzo często zostają same w swoich czterech ścianach"- mówi ks. Mirosław Godziek, mikołowski dziekan i proboszcz parafii św. Wojciecha.
Podczas spotkania biskupi pomocniczy mówili o szczegółowych wyzwaniach jakie niesie pandemia dla formacji stałej kapłanów (bp Marek), dla życia zakonnego (bp Adam) oraz posługi misyjnej, szczególnie misjonarzy pochodzących z naszej archidiecezji (bp Grzegorz). Z kolei kanclerz Kurii przypomniał o zdalnym sposobie go kontaktowania się z kancelarią w celu załatwiania spraw na bieżąco.
Na zakończenie metropolita katowicki zachęcił do dalszego zaangażowania się w duszpasterstwo w czasie pandemii i do bycia do dyspozycji wiernych. "Nie bójmy się wykorzystywać realnych i zdalnych możliwości, jakie mamy do dyspozycji" - powiedział.
Spotkania z księżmi dziekanami odbywają się w trzech grupach. Pierwsze odbyło się we wtorek, 24 listopada. Ostatnie zaplanowano na jutro. Wszystkie odbywają się na platformie ZOOM.
Skomentuj artykuł