Abp Skworc do kapłanów: medytacja, modlitwa i adoracja to centrum pracy duszpasterskiej

Abp Skworc do kapłanów: medytacja, modlitwa i adoracja to centrum pracy duszpasterskiej
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
KAI / sz

Medytacja, modlitwa i adoracja to nie formy ucieczki przed pracą duszpasterską, lecz jej nieodzowne centrum, abyśmy się uczyli stawać osobami prawdziwie duchownymi - mówił abp Wiktor Skworc, który sprawował przed południem Mszę św. Krzyżma świętego w katowickiej archikatedrze.

 

Zachęcał także prezbiterów i biskupów do tego, by "w czasie sprawowania liturgii szukali chwil ciszy, medytacyjnego zanurzenia w Tajemnicy". - Tego przede wszystkim oczekują od nas ludzie: chcą spotkać człowieka z innego "świata"; człowieka działającego na innej prędkości i doświadczyć coś ze skupienia, pokoju, ciszy tego, co trwałe, co pozwala zachować zawsze i wszędzie wewnętrzny spokój i czyni wolnym - powiedział podczas homilii.

DEON.PL POLECAHierarcha przypomniał także kapłanom, że są "narzędziami działania Ducha Świętego". - Zebrani w Wielki Czwartek w tym Wieczerniku wspólnie wołajmy: "Duchu Święty, pomóż nam rozpalić kapłański charyzmat Boży, który w nas jest przez sakramentalne nałożenie rąk w dniu święceń, by Twoje Słowo przez nas głoszone było jak płomień, by Twoje sakramenty, których jesteśmy szafarzami, udzielały życia, byśmy służyli braciom i siostrom w Kościele pełnym Twojej mocy" - mówił kapłanom.

Podczas homilii odniósł się także do nauczania papieża Franciszka przypominając, że "Ojciec Święty zachęca m.in. do zmiany duszpasterskiego paradygmatu, który nazywa: "pastoralnym nawróceniem". Abp Skworc przypomniał, że papież kładzie nacisk na bliskość i czułość duszpasterza oraz zaprasza do jeszcze większej empatii wobec człowieka. - Empatię tę opisują cztery kryteria pracy duszpasterskiej: przyjmij, towarzysz, rozeznawaj i integruj ze wspólnotą - mówił.

Podczas uroczystej Eucharystii pobłogosławiono także olej chorych. Po komunii świętej natomiast miało miejsce błogosławieństwo oleju katechumenów oraz poświęcenie krzyżma. Oleje te zostaną przekazane na parafie archidiecezji, gdzie będą służyły podczas sprawowania sakramentów świętych.

Podczas Mszy św. kapłani odnowili także swoje przyrzeczenia kapłańskie. Zebrano również od biskupów i prezbiterów ofiarę pieniężną, która za pośrednictwem jałmużnika papieskiego zostanie przekazana na cele charytatywne wyznaczone przez Ojca świętego.

Msza krzyżma świętego jest sprawowana przez biskupa w Wielki Czwartek rano. W jej trakcie ma miejsce obrzęd błogosławieństwa olejów chorych oraz katechumenów, jak również poświęcenie krzyżma. W czasie tej Eucharystii pod przewodnictwem ordynariusza w katedrze gromadzą się kapłani diecezji, by wspólnie odnowić przyrzeczenia złożone podczas święceń.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Skworc do kapłanów: medytacja, modlitwa i adoracja to centrum pracy duszpasterskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.