Abp Skworc: Drodzy Bracia - Męczennicy II wojny światowej! Nie jesteście zapomniani!
"Czasy, w których żyjemy, również są okresem zderzenia ciemności i światła. Agresja ciemności nowych totalitaryzmów z Bożą światłością jest zauważalna i odczuwalna w szerokiej fali zamętu, terroryzmu i hybrydowych wojen" - mówił w czwartek w katowickiej katedrze abp Wiktor Skworc.
Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w dniu obchodzonym przez Kościół jako Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Służy on upamiętnieniu księży - ofiar systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu. Święto ustanowiła 19 lat temu Konferencja Episkopatu Polski w rocznicę wyzwolenia w 1945 r. niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, gdzie więzieni i mordowani byli duchowni katoliccy, protestanccy i prawosławni.
W homilii abp Wiktor Skworc mówił m.in., że w historii ludzkości zdarzają się czasy świadomego odejścia człowieka od światła - "czasy, kiedy Bóg - Światłość jest zwalczany przez ciemność, przez ludzkie siły jej służące - to tracący orientację synowie ciemności" - powiedział.
"Takim okresem w historii ludzkości był niewątpliwie czas II wojny światowej, kiedy ostatecznie starły się ze sobą w śmiertelnej walce dwa totalitarne, antychrześcijańskie systemy: hitleryzm i komunizm. Ofiarą tego starcia dwóch państw zawłaszczonych przez te systemy, była - jak zwykle w czasie wojny - ludność cywilna, a pośród niej ludzie służący Bogu - Światłości, synowie światłości, chrześcijanie" - wskazał metropolita.
Przypomniał, że wśród polskich męczenników II wojny światowej było blisko 3 tys. duchownych, w tym wielu z diecezji katowickiej. O losach części z nich opowiada publikacja katowickiego IPN "Represje wobec duchowieństwa górnośląskiego w latach 1939-1956 w dokumentach".
Arcybiskup wymienił nazwiska 20 śląskich księży i kleryków, zgładzonych w okresie II wojny światowej - wśród nich ks. Jana Machę, którego przygotowaną już beatyfikację w ub. roku przesunięto z powodu pandemii COVID-19. Wezwał też do modlitwy za tych duchownych, którzy "przeżyli ciemną noc obozów, łagrów i więzień, a potem służyli Kościołowi".
"Drodzy Bracia - Męczennicy II wojny światowej! Nie jesteście zapomniani! Naszą pamięć o was wyrażamy w modlitwie i pragnieniu naśladowania przykładu waszego życia. Bo czasy, w których żyjemy, są również okresem zderzenia ciemności i światła. Agresja ciemności nowych totalitaryzmów z bożą światłością jest zauważalna i odczuwalna w szerokiej fali zamętu, terroryzmu i hybrydowych wojen; zatrważająco rośnie liczba ich ofiar" - powiedział metropolita katowicki.
Dodał, iż "właśnie w sytuacjach zwiastujących męczeństwo trzeba wiarygodnego świadectwa chrześcijan - bo tylko ono wskazuje na Boga, który «jest światłością, a nie ma w nim żadnej ciemności»".
"Duchowa komunia z pomordowanymi duchownymi dodaje odwagi i ułatwia chodzenia w światłości. Chcemy służyć światłości w oparciu o świadectwa męczenników, szczególnie teraz w oparciu o świadectwo postawy ks. Jana Franciszka Machy (straconego w 1942 r. przez hitlerowców w katowickim więzieniu - PAP), dobrego pasterza, i czekamy na ustalenie daty jego beatyfikacji" - mówił abp Skworc.
Źródlo: PAP / pk
Skomentuj artykuł