Abp Skworc: Drodzy Bracia - Męczennicy II wojny światowej! Nie jesteście zapomniani!

Abp Skworc: Drodzy Bracia - Męczennicy II wojny światowej! Nie jesteście zapomniani!
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
1 miesiąc temu
PAP / pk

"Czasy, w których żyjemy, również są okresem zderzenia ciemności i światła. Agresja ciemności nowych totalitaryzmów z Bożą światłością jest zauważalna i odczuwalna w szerokiej fali zamętu, terroryzmu i hybrydowych wojen" - mówił w czwartek w katowickiej katedrze abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w dniu obchodzonym przez Kościół jako Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Służy on upamiętnieniu księży - ofiar systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu. Święto ustanowiła 19 lat temu Konferencja Episkopatu Polski w rocznicę wyzwolenia w 1945 r. niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, gdzie więzieni i mordowani byli duchowni katoliccy, protestanccy i prawosławni.

W homilii abp Wiktor Skworc mówił m.in., że w historii ludzkości zdarzają się czasy świadomego odejścia człowieka od światła - "czasy, kiedy Bóg - Światłość jest zwalczany przez ciemność, przez ludzkie siły jej służące - to tracący orientację synowie ciemności" - powiedział.

"Takim okresem w historii ludzkości był niewątpliwie czas II wojny światowej, kiedy ostatecznie starły się ze sobą w śmiertelnej walce dwa totalitarne, antychrześcijańskie systemy: hitleryzm i komunizm. Ofiarą tego starcia dwóch państw zawłaszczonych przez te systemy, była - jak zwykle w czasie wojny - ludność cywilna, a pośród niej ludzie służący Bogu - Światłości, synowie światłości, chrześcijanie" - wskazał metropolita.

Przypomniał, że wśród polskich męczenników II wojny światowej było blisko 3 tys. duchownych, w tym wielu z diecezji katowickiej. O losach części z nich opowiada publikacja katowickiego IPN "Represje wobec duchowieństwa górnośląskiego w latach 1939-1956 w dokumentach".

Arcybiskup wymienił nazwiska 20 śląskich księży i kleryków, zgładzonych w okresie II wojny światowej - wśród nich ks. Jana Machę, którego przygotowaną już beatyfikację w ub. roku przesunięto z powodu pandemii COVID-19. Wezwał też do modlitwy za tych duchownych, którzy "przeżyli ciemną noc obozów, łagrów i więzień, a potem służyli Kościołowi".

"Drodzy Bracia - Męczennicy II wojny światowej! Nie jesteście zapomniani! Naszą pamięć o was wyrażamy w modlitwie i pragnieniu naśladowania przykładu waszego życia. Bo czasy, w których żyjemy, są również okresem zderzenia ciemności i światła. Agresja ciemności nowych totalitaryzmów z bożą światłością jest zauważalna i odczuwalna w szerokiej fali zamętu, terroryzmu i hybrydowych wojen; zatrważająco rośnie liczba ich ofiar" - powiedział metropolita katowicki.

Dodał, iż "właśnie w sytuacjach zwiastujących męczeństwo trzeba wiarygodnego świadectwa chrześcijan - bo tylko ono wskazuje na Boga, który «jest światłością, a nie ma w nim żadnej ciemności»".

"Duchowa komunia z pomordowanymi duchownymi dodaje odwagi i ułatwia chodzenia w światłości. Chcemy służyć światłości w oparciu o świadectwa męczenników, szczególnie teraz w oparciu o świadectwo postawy ks. Jana Franciszka Machy (straconego w 1942 r. przez hitlerowców w katowickim więzieniu - PAP), dobrego pasterza, i czekamy na ustalenie daty jego beatyfikacji" - mówił abp Skworc.

Źródlo: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap
27,93 zł
39,90 zł

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: Drodzy Bracia - Męczennicy II wojny światowej! Nie jesteście zapomniani!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.