Sąd w Moskwie ograniczył działalność fundacji Nawalnego

Sąd w Moskwie ograniczył działalność fundacji Nawalnego
Waleria Wietoszkina wystąpiła przez sądem w Moskwie jako prawniczka broniąca fundacji Aleksjeja Nawalnego (Fot. Maksym Szipenkow / EPA / PAP)
6 miesięcy temu
PAP/tkb

Sąd Miejski w Moskwie ograniczył działalność Fundacji Walki z Korupcją (FBK) i Fundacji Obrony Praw Obywateli (FZPG), założonych przez Aleksieja Nawalnego - obecnie więzionego w łagrze za domniemane oszustwa finansowe, do czasu podjęcia decyzji o tym, czy uznać je za organizacje ekstremistyczne - informuje PAP.

16 kwietnia prokuratura zwróciła się o uznanie wszystkich fundacji oraz sztabów Nawalnego za organizacje ekstremistyczne. Status ten może uniemożliwić tym podmiotom działalności na terenie Federacji Rosyjskiej, wszystkie media w momencie wspominania o nich będą musiały podkreślać, że są zakazane, zaś ich członkom i darczyńcom będzie groziła surowa odpowiedzialność karna.

To kolejne podejście władz Rosji do zablokowania możliwości działania opozycjoniście i jego współpracownikom.

W 2019 roku Fundacja Walki z Korupcją została uznana za "organizację pełniącą funkcję zagranicznego agenta", powodem do takich oskarżeń były wpłaty na działalność pochodzące z zagranicy. W ostatnich latach za sprawą FBK Nawalny ujawnił wiele przypadków nadużyć i korupcji związanych z wysoko postawionymi urzędnikami, szefami resortów i instytucji państwowych. Ostatnim dokumentem fundacji jest film o "pałacu Putina".

W poniedziałek (23.04) Moskiewski Sąd Miejski zdecydował o wstrzymaniu działalności sztabów Nawalnego, to całkowicie odcina możliwość przekazywania im jakichkolwiek darowizn. Według adwokatów oznacza to również, że nie będą one mogły współpracować z prasą, organizować imprez publicznych, korzystać z banków i uczestniczyć w wyborach.


REKLAMA

Wydawnictwo WAM - darmowa wysyłka książek


 

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sąd w Moskwie ograniczył działalność fundacji Nawalnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.