Abp Skworc: pamiętajmy o cenie wolności

Abp Skworc: pamiętajmy o cenie wolności
Abp Wiktor Skworc (fot. James562 / wikipedia.pl)
PAP / wm

Pamiętajmy o cenie wolności i o tych, którzy płacili za wolność najwyższą cenę - zaapelował w liście do wiernych metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Arcybiskup, który od dwóch tygodni stoi na czele katowickiego Kościoła, na kilka dni przed trzydziestą rocznicą wprowadzenia stanu wojennego napisał list, odczytywany w niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji. Poprosił w nim m.in., by obchody rocznicy tych dramatycznych wydarzeń łączyć z modlitwą za ojczyznę i rodaków.

Jak napisał abp Skworc, wielki zryw z początku lat 80. narodu polskiego, który inspirowany nauką Jana Pawła II podjął wówczas trud pokojowego budowania demokratycznego państwa, wywołał "powszechny podziw społeczeństw Europy i całego świata".

Metropolita wskazał, że 13 grudnia 1981 r. komunistyczna władza, wprowadzając stan wojenny, "brutalnie zaatakowała odradzającą się podmiotowość społeczeństwa". Podkreślił, że ludność Górnego Śląska i Zagłębia, zwłaszcza robotnicy wraz z inteligencją, odgrywała fundamentalną rolę w sierpniowych strajkach 1980 r. i w kształtowaniu się Solidarności - najpierw jako wielomilionowego ruchu społecznego, a potem związku zawodowego.

"Właśnie z powodu tego powszechnego zaangażowania, mieszkańcy Śląska i Zagłębia ponieśli dotkliwe ofiary. Wspomnieć pragnę - wśród wielu innych świetlanych przykładów patriotyzmu - dziewięciu zamordowanych górników, poległych 16 grudnia 1981 r., w czasie pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach" - napisał metropolita katowicki.

DEON.PL POLECA

Abp Skworc przypomniał m.in., że wkrótce po ogłoszeniu stanu wojennego w Katowicach powstał Biskupi Komitet Pomocy Więźniom i Internowanym (którego ówczesny sekretarz biskupa katowickiego Herberta Bednorza i kanclerz kurii ks. Skworc był współtwórcą - PAP). Komitet objął opieką około 3 tys. rodzin więźniów i internowanych. Zapewniano im żywność, skromne wsparcie finansowe i odzież. Inną formą pomocy były odwiedziny więźniów i internowanych oraz interwencje w sprawie zwolnienia z internowania w sytuacjach losowych.

"Dziś żyjemy w wolnej Polsce, wywalczonej i okupionej krwią i cierpieniem. Pamiętajmy o cenie wolności i pamiętajmy o tych, którzy płacili za wolność najwyższą cenę. Budując naszą teraźniejszość i przyszłość, nie zapominajmy więc o przeszłości. Niech trwa pamięć o bolesnych wydarzeniach stanu wojennego" - zaapelował w liście metropolita katowicki.

Szczególnie zaakcentował potrzebę przekazywania historycznej prawdy młodym ludziom. Wezwał do zaszczepiania młodzieży ducha prawości, solidarności oraz umiłowania ojcowizny i ojczyzny.

Arcybiskup poprosił wiernych o "serdeczną modlitwy w intencji ojczyzny, szczególnie zaś za wszystkie ofiary okresu stanu wojennego". Zaapelował, by w każdej parafii w intencji ojczyzny została odprawiona msza.

Metropolita zaprosił też do udziału w uroczystych eucharystiach: 13 grudnia o godz. 19. w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach oraz 16 grudnia o godz. 16. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy kopalni Wujek. Mszę w archikatedrze poprzedzi 13 grudnia o godz. 17.30 koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - dedykowany pamięci ofiar stanu wojennego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: pamiętajmy o cenie wolności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.