Abp Skworc: pojednanie człowieka z Bogiem i światem to zadanie Kościoła

Abp Skworc: pojednanie człowieka z Bogiem i światem to zadanie Kościoła
(fot. episkopat.pl)
KAI / ml

Jednanie człowieka z Bogiem, człowieka z człowiekiem oraz człowieka ze światem stworzonym to jedno z zadań Kościoła, o którym mówił abp Wiktor Skworc podczas Eucharystii w intencji Ojczyzny.

W Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny w 100-lecie odzyskania niepodległości.

W homilii m.in. podkreślił, że jednym z działań Kościoła jest "jednoczenie na płaszczyźnie osobowej i społecznej". - Otwartość [Kościoła], której nie należy mylić z chęcią przypodobania się komukolwiek, zawsze ma jeden cel i zadanie: jednać człowieka z Bogiem, jednać człowieka z człowiekiem i jednać człowieka ze światem stworzonym - mówił abp Skworc.

Metropolita katowicki odnosząc się do liturgii słowa zaproponował, by w "miejsce świątynnej skarbony wstawić skarbiec o nazwie Ojczyzna". - W ciągu lat i dekad prowadzących od odzyskania niepodległości do skarbca "Ojczyzna" wielu wrzucało wiele; wielu także "wrzucało" wszystko…bo swoje życie i nasza niepodległość zbudowana jest na ofiarności całych pokoleń, gotowych na poświęcenie życia i mienia dla dobra Ojczyzny - powiedział.

DEON.PL POLECA

Zdaniem hierarchy stając na progu otwierającym nowe 100-lecie należy włączyć się w budowanie przyszłości Polski duchem "ofiarności i ofiary", oraz "służby i bezinteresowności", które są zaprzeczeniem "reklamowej konsumpcji" i stoją w opozycji do "rozkładającego wszystko praktycznego materializmu".

Kończąc homilię przypomniał, że należy wpatrywać się w przykłady tych, "którzy przed nami miłowali Ojczyznę". - Chcemy spełniać swoje wobec niej obowiązki i powinności - nec laudibus, nec timore! (Bez czekania na nagrody; bez strachu)! Jak wielki założyciel II Rzeczypospolitej z Górnego Śląska Wojciech Korfanty! Tak nam dopomóż Bóg! Niech się spełniają słowa papieża Franciszka, który na nowe 100 lecie życzy wszystkim Polakom: "Niech Boża Opatrzność darzy naród polski pokojem i pomyślnością teraz i w przyszłości!" - dopowiedział arcybiskup katowicki.

W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele służb mundurowych, licznie zebrane poczty sztandarowe oraz kompanie honorowe, jak również delegacja Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Po Mszy św. miał miejsce przemarsz na plac Chrobrego, gdzie przy pomniku Józefa Piłsudskiego odbyły się dalsze uroczystości upamiętniające rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: pojednanie człowieka z Bogiem i światem to zadanie Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.