Abp Stanisław Gądecki: dziękuję Tomaszowi Sekielskiemu. Publikujemy treść oświadczenia przewodniczącego KEP

Abp Stanisław Gądecki: dziękuję Tomaszowi Sekielskiemu. Publikujemy treść oświadczenia przewodniczącego KEP
(fot. episkopat.pl)
1 rok temu
KAI / pk

Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi - oświadczył abp Stanisław Gądecki w przekazanym KAI oświadczeniu.

W związku z sobotnią premierą filmu pt. "Tylko nie mów nikomu" przewodniczący KEP wyraził pewność, że obraz "przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele".

Prymas Polak przeprasza po obejrzeniu filmu Tomasza Sekielskiego. "Budzi ból i wstyd">>

Publikujemy treść oświadczenia:

Drodzy Państwo,

Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi. W przeważającej części tenor tego filmu zgadza się z moimi doświadczeniami, jakie wyniosłem z wielu rozmów przeprowadzonych z pokrzywdzonymi. Jestem przekonany, że także ten film przyczyni się do jeszcze dokładniejszego przestrzegania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Kościele, jak i do wprowadzenia w życie zasad prewencji w każdej diecezji przez wszystkich księży biskupów oraz do przestrzegania przedwczoraj ogłoszonego motu proprio papieża Franciszka.

W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali.

Z pewnością także ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii, na które nie może być miejsca w Kościele. Niektóre sprawy ukazane w filmie były już znane, inne nieznane. Te znane trzeba raz jeszcze dokładnie przeanalizować, w przypadku nieznanych należy rozpocząć procesy tak, aby dobro pokrzywdzonych było chronione przede wszystkim i nade wszystko.

Abp Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

***

Ruszyła inicjatywa skierowana do osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym w Kościele. "Kościół to nie tylko księża i biskupi. Jako świeccy również ponosimy za niego odpowiedzialność" - mówią inicjatorzy. Doświadczyłeś przemocy seksualnej? Kliknij w baner:

Abp Stanisław Gądecki: dziękuję Tomaszowi Sekielskiemu. Publikujemy treść oświadczenia przewodniczącego KEP - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Paweł Krupa OP
17,94 zł
29,90 zł

Bóg i człowiek na ławie oskarżonych

Żył między nami, ale pewnego dnia zniknął w tajemniczych okolicznościach. Zostawił jednak obietnicę, która wielu napawa lękiem. Kiedy znów się pojawi, nastąpi koniec tego świata…

Sąd Ostateczny właśnie się...

Skomentuj artykuł

Abp Stanisław Gądecki: dziękuję Tomaszowi Sekielskiemu. Publikujemy treść oświadczenia przewodniczącego KEP
Komentarze (3)
AC
Anna Cepeniuk
12 maja 2019, 09:53
Naprawdę??? "Dywany" się uniosły...i nie da rady już pod nie zamiatać ani zajmować się współczuciem dla biednych amerykańskich biskupów, którzy wypłacali wielkie odszkodowania... Sprytnie u nas o założenie funduszu na odszkodowania już biskupi zadbali .... więc pałace raczej nie zgrożone...
13 maja 2019, 00:15
A kiedy przyjdzie czas na Polańskiego, posłów PO, ulubieńców Biedronia w Słupsku? Effa, może coś na ten temat? Jakoś z ich ofiarami nikt nie chce rozmawiać. Dziwne...
TK
Teresa Kmiecik
13 maja 2019, 13:12
Kto i w jaki sposób z pośród posłów PO skrzywdził dzieci? Czy Biedroń wykorzystał kiedykolwiek niewinność dziecka do zaspokojenia seksualnego pożądania? Widział Pan dyskutowany dziś film? Jeśli nie to rozumiem trwanie na etapie wypierania prawdy, ale jeśli pisze Pan powyższy tekst po obejrzeniu filmu to radzę przypomnieć sobie listę grzechów cudzych. To właśnie zmowa milczenia powodowana fałszywą troską o Kościół przedłużała  i powiększała cierpienia poszkodowanych.

Skomentuj artykuł

Abp Stanisław Gądecki: dziękuję Tomaszowi Sekielskiemu. Publikujemy treść oświadczenia przewodniczącego KEP
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.