Abp Szal: wielu Polaków w pogoni za pieniądzem zapomina o tym, że jest niedziela

Abp Szal: wielu Polaków w pogoni za pieniądzem zapomina o tym, że jest niedziela
(fot. youtube.com/kep)
KAI / sz

Są niestety i tacy nasi rodacy, którzy w pogoni za pieniądzem zapominają o tym, że jest niedziela, którzy nie odnajdują drogi do Pana Boga - mówił abp Adam Szal podczas Mszy św. w intencji Polaków na emigracji, ich rodzin oraz zmarłych. Mszę sprawowano w kościele karmelitów bosych w Przemyślu i zainaugurowała comiesięczny cykl modlitw za emigrantów.

 

Abp Adam Szal cieszył się, że wielu naszych rodaków uczęszcza na obczyźnie na Msze św., nieraz pokonując przy tym wiele kilometrów. Dzięki temu - jak mówił - kościoły tętnią życiem. Ale jak zauważył, gdyby wszyscy przyszli Mszę św. niedzielną, "to zapewne te świątynie nie pomieściłyby wiernych".

- Są niestety i tacy nasi rodacy, którzy w pogoni za pieniądzem zapominają o tym, że jest niedziela, którzy nie odnajdują drogi do Pana Boga i sakramentów świętych. Może nawet zagłuszają głos sumienia wobec Bożych przykazań, zapominają o praktykach religijnych, zapominają o wierności małżeńskiej, wierności swoim dzieciom, swojej rodzinie, czy swoim bliskim. To dlatego pojawiają się eurosieroty - mówił metropolita przemyski.

Za wielki mankament abp Szal uznał to, że ludzie wykształceni zasilają inne kraje, bo z tego powodu "intelektualnie i duchowo ubożeje nasza ojczyzna". - Na pewno ich sytuacja materialna się poprawia, są może wewnętrznie zaspokojeni aspiracjami, które udało im się poza granicami zdobyć. Kształcą się, mają nowe doświadczenia - zauważył.

DEON.PL POLECA

Abp Szal zachęcał, aby przypominać naszym rodakom o tym, że w wielu parafiach za granicą prowadzone są katechezy w języku polskim, a jeśli nie ma takiej możliwości, żeby sami uczyli dzieci o Panu Bogu i sami się w tym względzie dokształcali. Metropolita przemyski zauważył, że wiele osób chętnie wraca do Polski i wyraził nadzieję, że takich przypadków będzie jak najwięcej, a Polska "będzie tętniła życiem".

Hierarcha pochwalił inicjatywę organizowania comiesięcznych Mszy św. za emigrantów. - Obyśmy odczytali tę inicjatywę jako pewien rodzaj powołania do zatroszczenia się o tych, którzy są poza granicami naszej archidiecezji - powiedział.

Msze św. w intencji Polaków na obczyźnie, ich rodzin oraz zmarłych będą odprawiane w przemyskim kościele karmelitów bosych w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 10.00.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Szal: wielu Polaków w pogoni za pieniądzem zapomina o tym, że jest niedziela
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.