Abp Szewczuk: Kościól greckokatolicki był, jest i będzie duszą narodu ukraińskiego

Abp Szewczuk: Kościól greckokatolicki był, jest i będzie duszą narodu ukraińskiego
(fot. BP KEP / youtube.com)
KAI / ml

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) był, jest i będzie duszą narodu ukraińskiego a nasza jedność z Ojcem Świętym jest częścią wiary Kościoła księcia Włodzimierza. Przypomniał o tym jego zwierzchnik, arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk 11 lipca w Żółkwi podczas tzw. ogłoszenia biskupa-nominata Petra Łozy w miejscowej cerkwi.

Nazajutrz w katedrze św. Piotra i Pawła w Sokalu odbyła się jego chirotonia (święcenia biskupie), której również przewodniczył abp Szewczuk.

Zwrócił on uwagę na trzy istotne elementy obrzędu ogłoszenia nowego biskupa: musi on złożyć wyznanie wiary oraz przysięgę na wierność i posłuszeństwo najpierw papieżowi, a następnie głowie Kościoła. Te trzy składniki uczą o tym, że UKGK jest "Kościołem Chrztu Włodzimierzowego, który pozostaje w jedności z Biskupem Powszechnym [papieżem] a zarazem jest Kościołem sui iuris, czyli rządzącym się własnym prawem, a zatem Kościołem lokalnym" - podkreślił arcybiskup.

Zaznaczył, że UKGK był, jest i będzie duszą narodu ukraińskiego. Dodał, że słowa wyznania wiary nowy biskup wypowiedział nie tylko jako osoba prywatna, od siebie, ale "stał się on w tej chwili ustami swego narodu". Co więcej, wyznał on tę samą wiarę i tymi samymi słowami, jak uczynił to 1030 lat temu książę Włodzimierz pod ścianami Chersonezu, gdy przyjmował chrzest w wodach Dniepru a rocznicę tę obchodzimy w tym roku" - zauważył mówca. I dodał: "Kościół nasz jest spadkobiercą Kościoła tamtego chrztu św. Włodzimierza".

Mówiąc o przysiędze wierności papieżowi arcybiskup wskazał, że wiara w to, iż następca apostoła Piotra jest sercem i rękojmią jedności Kościoła Chrystusowego, "jest częścią tożsamości Kościoła kijowskiego". "Być może inne Kościoły, powstałe po rozłamach, nie mają tej pamięci kościelnej, ale my ją mamy" - stwierdził z mocą zwierzchnik UKGK. Dodał, że "jedność z Ojcem Świętym nie opiera się na korzyściach politycznych czy koniunkturze geopolitycznej, ale jest częścią wiary Kościoła Włodzimierzowego, którą potrafiliśmy ustrzec i poświadczyć krwią naszych męczenników".

Zauważył następnie, że "tu, w Żółkwi, na naszych ziemiach halickich, ludzie pytali, gdzie jest prawdziwy Kościół" i przypomniał w tym kontekście, że to babcie, dziadkowie i rodzice uczyli swych potomków krótkiego wyznania wiary. Wspomniał, że gdy był małym dzieckiem, babcia powiedziała mu, że "tam, gdzie jest papież, tam jest prawdziwy Kościół", a gdy powtórzył to Franciszkowi w czasie niedawnej audiencji w Watykanie, ten objął go i poprosił o przekazanie słów wdzięczności narodowi ukraińskiemu "za to świadectwo jedności Kościoła Chrystusowego".

Arcybiskup nawiązał też do słów przysięgi wierności jemu jako głowie UKGK. Zauważył, że grekokatolicy nie należą do innych patriarchatów, ale pozostają w jedności z następcą apostoła Piotra, tak jak trwały w niej w pierwszym tysiącleciu Patriarchaty Konstantynopolitański, Aleksandryjski, Antiocheński i Jerozolimski. "Nie jesteśmy częścią Patriarchatu Łacińskiego, jak niektórzy mówią, ale budujemy własny jako Kościół lokalny sui iuris" - dodał kaznodzieja.

Na zakończenie przypomniał i podkreślił, że "sługą jedności Kościoła Chrystusowego nie jest patriarcha ani jakiś władca ziemski, ale sercem, sługą, skałą i widzialnym znakiem w Kościele Chrystusowym jest, zgodnie z testamentem naszego Zbawiciela, Ojciec Święty, Papież Rzymski".

12 lipca w katedrze św. Piotra i Pawła w Sokalu abp Szewczuk przewodniczył święceniom biskupim ks. Petra Łozy, mianowanego 12 kwietnia br. biskupem pomocniczym greckokatolickiej eparchii (diecezji) sokalsko-żółkiewskiej. Współkonsekratorami byli arcybiskup i metropolita lwowski Ihor Woźniak i biskup sokalsko-żółkiewski Mychajło Kołtun. W uroczystości uczestniczyli też inni biskupi, duchowieństwo i wierni greckokatoliccy.

W słowie do nowego hierarchy główny celebrans przypomniał, że biskup jest następcą apostołów i "dziś otrzymaliśmy nowego następcę, który będzie nieść w świat Słowo Boże". Biskup jest tym następcą apostołów, który w szczególny sposób jest powołany do strzeżenia tradycji apostolskiej, głoszenia Słowa Bożego i uczenia ludzi drogi do zbawienia" - dodał zwierzchnik UKGK.

Urodzony 3 czerwca 1979 Petro Łoza jest obecnie najmłodszym wiekiem biskupem katolickim na świecie. Święcenia kapłańskie przyjął 26 sierpnia 2007.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Szewczuk: Kościól greckokatolicki był, jest i będzie duszą narodu ukraińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.