Abp Szewczuk: zadaniem każdego dobrego człowieka w kontekście wojny jest nagiego przyodziać

Abp Szewczuk: zadaniem każdego dobrego człowieka w kontekście wojny jest nagiego przyodziać
(Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
KAI/dm

- Widzieliśmy, jak podczas bombardowań, ostrzału, ludzie w jednej chwili stracili wszystko. Mogli wychodzić z domu gołymi rękami, nie mogąc zabrać ze sobą niczego, co zdobyli w ciągu życia. I dlatego zadaniem każdego dobrego człowieka jest przyodziać nagiego, zwłaszcza w kontekście wojny - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk w wideo-orędziu w 75. dniu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

Abp Szewczuk zaznaczył, że wojna rozwija się w całej swej grozie, przynosząc nowe straszliwe ofiary.

- Ale Ukraińcy trwają! Naród ukraiński walczy! Naród ukraiński modli się za swoją armię, państwo! A Ukraińcy starają się pomagać, służyć sobie nawzajem - powiedział zwierzchnik UKGK.

Zachęcił do refleksji nad kolejnym dziełem miłosierdzia wobec ciała bliźniego, co jest dla nas bardzo ważne, abyśmy czuli solidarność z tymi, którzy znaleźli się dziś w największych tarapatach, czyli „przyodziali nagiego”.

Zauważył, że widzieliśmy w naszych społecznościach ludzi, którzy chodzili z całymi rodzinami, prawie boso, w środku zimnej pory roku, nie mając nawet w co się ubrać.

- I dlatego zadaniem każdego dobrego człowieka jest przyodziać nagiego, zwłaszcza w kontekście wojny. Przyodzianie nagiego oznacza także odczuwanie jego godności, ponieważ ubranie zawsze, zwłaszcza w kontekście Pisma Świętego, kojarzone było z pewną godnością człowieka. Dlatego służenie bliźniemu ubiorem oznacza uhonorowanie go jako osoby - powiedział abp Szewczuk.

Zwierzchnik UKGK podziękował wszystkim, którzy „poświęcili i ofiarowali się temu ostatniemu, aby go przyodziać, zwłaszcza temu, który utracił cały swój majątek".

- Kiedy czynimy dobre uczynki naszemu bliźniemu, naprawdę czujemy, że mamy już nagrodę od Pana Boga - zaznaczył abp Szewczuk.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski
23,94 zł
39,90 zł

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Abp Szewczuk: zadaniem każdego dobrego człowieka w kontekście wojny jest nagiego przyodziać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.