Abp Tobji z Aleppo o sytuacji w Syrii

(fot. shutterstock.com)
KAI / ms

"Cenę za sytuację polityczną w Syrii płacą ludzie. Chrześcijanie cierpieli i cierpią" - powiedział abp Joseph Tobji, duchowny Kościoła maronickiego w Aleppo, od 2015 r. arcybiskup Aleppo.

W redakcji "Niedzieli" w Częstochowie odbyła się wczoraj konferencja prasowa nt. sytuacji w Syrii.

Podczas konferencji przypomniano, że blisko 8 milionów mieszkańców spośród 13 milionów Syryjczyków wciąż pozostaje bez podstawowej pomocy humanitarnej, 5,5 miliona ludzi uciekło, a pól miliona zginęło.

Maronicki arcybiskup Joseph Tobji wskazał na trudną sytuację ekonomiczną. "Emigracja jest raną w społeczeństwie. Ta rana wciąż trwa. 2/3 chrześcijan wyemigrowało z naszego kraju" - mówił gość z Syrii dodając, że jest to tragedia dla społeczeństwa i Kościoła. "Wyjeżdżają młodzi ludzie, którzy są podstawą rodzin. Chrześcijaństwo w Syrii jest zagrożone. Jednak nie chcemy rozpaczać, bo Bóg wie więcej niż my. Jesteśmy dziećmi nadziei" - deklarował duchowny.

Wskazał również na brak pracy i biedę. Szczególnie trudna jest sytuacja osób starszych. Brakuje lekarzy a dodatkową i bardzo dotkliwą trudnością są sankcje nałożone na Syrię. - Kościół odgrywa ogromną rolę w przyjmowaniu przesiedleńców, a także w opłacaniu czynszu, czesnego w szkołach dla konkretnych rodzin. Kiedy wybuchła wojna to szklanka wody była prawdziwym marzeniem. Woda jest najdroższa w życiu. Droższa niż złoto - mówił abp Tobji.

DEON.PL POLECA

Freddy Youssef z Ośrodka Hope Center w Aleppo zaznaczył: "Można powiedzieć, że obecnie w północnej Syrii chrześcijan już nie ma. Teraz, po atakach ISIS, wioski chrześcijańskie stoją puste".

- Ciągle mamy nadzieję, że jako chrześcijanie zostaniemy w Syrii. Dlatego powstał Ośrodek Hope Center, w którym w Aleppo pracuje 19 osób. Naszym celem jest to, żeby rodziny chrześcijańskie mogły odzyskać miejsca pracy i zostać w ojczyźnie - kontynuował Youssef i wskazując na leżący na stole konferencyjnym krzyż ołtarzowy z kościoła Saint Kevork w Aleppo dodał: "Wierzymy, że ten krzyż powróci na swoje miejsce."

Ks. Marek Dec, zastępca dyrektora Caritas Polska zapoznał dziennikarzy z działaniami podejmowanymi w Syrii przez Caritas Polska. Czołowym programem pomocowym jest "Rodzina Rodzinie". Oprócz niego Caritas Polska prowadzi szereg projektów rozwojowych, mających na celu przywrócenie normalnych warunków życia i rozwój przedsiębiorczości.

- Pomoc darczyńców jest niesamowita. Ta pomoc na miejscu jest najbardziej owocna i potrzebna. Papież Franciszek błogosławi naszym działaniom. Poświęcił także specjalny Bus tzw. "Mobilna Ambasada Young Caritas" - kontynuował ks. Dec.

Ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zaznaczył, że Caritas częstochowska angażuje się w programy Caritas Polska. Zapowiedział, że w geście solidarności dla Syrii abp Wacław Depo przekaże od archidiecezji częstochowskiej czek na kwotę 10.000 euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Tobji z Aleppo o sytuacji w Syrii
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.