Administrator apostolski „sede plena” – po raz czwarty w Polsce

Administrator apostolski „sede plena” – po raz czwarty w Polsce
(fot. depositphotos.com)
KAI / ml

Mianowanie dziś przez papieża administratora apostolskiego diecezji kaliskiej, mającej własnego ordynariusza („sede plena”), zdarza się po raz czwarty w najnowszych dziejach Kościoła katolickiego w Polsce. Dwukrotnie taka sytuacja miała miejsce w latach osiemdziesiątych XX wieku i jedne raz w ubiegłym roku.

W 1984 roku administratorem apostolskim „sede plena” diecezji płockiej został biskup pomocniczy diecezji lubelskiej Zygmunt Kamiński. Jednocześnie został jej koadiutorem z prawem następstwa po ordynariuszu płockim, 64-letnim wówczas bp. Bogdanie Sikorskim, kierującym diecezją od 1964 roku. Po jego śmierci (która nastąpiła w 1988 roku) bp Kamiński został nowym ordynariuszem.

DEON.PL POLECA
Z kolei 1985 roku administratorem apostolskim „sede plena” diecezji warmińskiej został biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej Edmund Piszcz. Miało to związek z poważną chorobą ordynariusza warmińskiego bp. Jana Obłąka, który objął rządy w diecezji zaledwie trzy lata wcześniej. Po jego śmierci w 1988 roku bp Piszcz został mianowany ordynariuszem.

W 2019 r. administratorem apostolskim „sede plena” diecezji płockiej był metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w czasie, gdy ordynariusz diecezji bp Piotr Libera spędził pół roku na kontemplacji w eremie kamedulskim w Krakowie.

DEON.PL POLECA

Obecnie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś został administratorem apostolskim „sede plena” diecezji kaliskiej w związku z trwającym dochodzeniem w sprawie ordynariusza tej diecezji Edwarda Janiaka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Administrator apostolski „sede plena” – po raz czwarty w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.