Amerykańskie zakonnice wezwane do Watykanu

Amerykańskie zakonnice wezwane do Watykanu
(fot. Partyzan_XXI / CC BY-SA 2.0)
KAI / wm

Kierownictwo Kongregacji Nauki Wiary spotkało się dziś z przewodniczącą oraz dyrektorką wykonawczą Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich w USA (LCWR). Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej w rozmowach uczestniczył także abp Peter J. Sartain - delegat apostoslki do spraw oceny doktrynalnej amerykańskiej Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich.

W komunikacie poinformowano, że spotkanie stworzyło obydwu stronom możliwość przedyskutowania kwestii i zagadnień podniesionych w ocenie doktrynalnej w atmosferze otwartości i serdeczności. Jednocześnie przypomniano, że zgodnie z prawem kanonicznym konferencje wyższych przełożonych, takie jak amerykańska LCWR, są tworzone i pozostają pod najwyższym zwierzchnictwem Stolicy Apostolskiej, aby wspierać wspólne działania poszczególnych instytutów oraz współpracę ze Stolicą Apostolską i lokalną konferencją episkopatu (kanony 708-709). Dodano, że celem oceny doktrynalnej jest pomoc LCWR w jej ważnej misji, krzewiąc wizję komunii kościelnej, budowanej na wierze w Jezusa Chrystusa oraz nauczaniu Kościoła, wiernie przekazywanemu poprzez wieki pod przewodnictwem Magisterium.

Podczas swych obrad na przełomie maja i czerwca Konsulta Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich w USA nie zgodziła się na reformy, których zażądała od zakonnic Stolica Apostolska. Siostry poczuły się skrzywdzone, a postawione im zarzuty uznały za bezpodstawne. Natomiast Watykan zarzucił amerykańskim zakonnicom odstępstwa od nauczania Kościoła w tak istotnych zagadnieniach, jak aborcja, eutanazja, święcenia kapłańskie kobiet czy homoseksualizm. Wyznaczyła też delegata apostolskiego - abp. Petera J. Sartaina, który ma czuwać nad reformami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Amerykańskie zakonnice wezwane do Watykanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.