Anglia i Walia: list o przyjmowaniu Komunii

8 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

O szacunku i miłości do Najświętszego Sakramentu mówi list pasterski abp. Vincenta Nicholsa, który odczytano w 214 brytyjskich parafiach.

Przewodniczący episkopatu Anglii i Walii zwrócił w nim uwagę na praktykowane w tym Kościele sposoby przyjmowania Komunii oraz na wolność osobistą wiernych, którzy mogą z nich korzystać.

Arcybiskup Westminsteru napisał, że zwykłą praktyką stało się przyjmowanie Ciała Chrystusa na ręce w postawie stojącej i podobnie z Najświętszą Krwią, która spożywana jest z kielicha także w postawie stojącej. Hierarcha podkreśla, że tamtejszą praktykę potwierdziła watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Metropolita Londynu zwraca zarazem uwagę, że wierny ma pełną wolność w wyborze postawy, w której chce przyjąć Najświętszy Sakrament i może ją otrzymać na ręce lub do ust, w postawie klęczącej lub stojącej. List pasterski przypomina, że każda z tych postaw ma swe symboliczne i duchowe znaczenie, pomagające uświadomić, kogo przyjmujemy i jaką wiarę z innymi dzielimy.

Abp Nichols przypomina katolikom o konieczności przestrzegania przynajmniej godzinnego postu eucharystycznego oraz otrzymania odpuszczenia grzechów ciężkich w sakramencie pojednania.

List do brytyjskich katolików zachęca do komunii duchowej tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą w pełni uczestniczyć w Eucharystii sakramentalnej.

Przypomina się zarazem opinię papieskiego ceremoniarza ks. Guido Mariniego, że Benedykt XVI zachęca do przyjmowania Komunii świętej do ust i w postawie klęczącej. W jego przekonaniu postawa ta wyraża najgłębiej prawdę o prawdziwej obecności Chrystusa w Eucharystii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Anglia i Walia: list o przyjmowaniu Komunii
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Anglia i Walia: list o przyjmowaniu Komunii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.