"Ani słowa o sprawach problemów poznańskich!". Kard. Dziwisz miał blokować informacje o Paetzu

"Ani słowa o sprawach problemów poznańskich!". Kard. Dziwisz miał blokować informacje o Paetzu
(fot. episkopat.pl)
9 miesięcy temu
wiez.com.pl / kk

"W ramach jednej z moich podróży do Rzymu w związku ze sprawą abp. Paetza rozmawiałem z obecnym kardynałem Dziwiszem, wtedy sekretarzem Jana Pawła II, i on zaprosił mnie na kolację do papieża. Przed wejściem na nią powiedział mi: «Ani słowa o sprawach problemów poznańskich!». Dziś rozumiem to dużo lepiej" - mówi prof. Tomasz Polak.

Tomasz Polak był gościem Piotra Augustyniaka w spotkaniu z serii Sztuka Myślenie, które organizuje Teatr Słowackiego w Krakowie. Prof. Polak, dawniej ks. Tomasz Węcławski, przed laty zajmował się sprawą abp. Paetza, który dopuszczał się molestowania kleryków.

"To, z czym się wówczas zderzyłem, należy do elementów, które rozsypały kościelną obudowę, w której żyłem" - twierdzi prof. Polak. Były duchowny twierdzi, że sprawa Paetza uświadomiła mu funkcjonowanie w Kościele "bardzo starej i bardzo dobrze rozwiniętej kultury korporacyjnej".

"Kiedy rozmawiałem z kard. Ratzingerem na temat sytuacji w Poznaniu, udzielił mi on rady, żebym napisał – razem z innymi zaangażowanymi w sprawę księżmi i świeckimi – list w trzech egzemplarzach i wysłał: do niego, do kard. Sodano i za pośrednictwem nuncjusza do papieża. Dodał wyjaśnienie: «Trzeba tak zrobić, ponieważ wtedy ci inni wiedzą, że inni też wiedzą, np. kardynał Sodano wie, że ja wiem, a ja wiem, że kardynał Sodano wie»" - wspomina Polak.

Drugi przykład dotyczył rozmowy z kard. Dziwiszem, który przed wejściem na kolację z Ojcem Świętym powiadomił gościa z Polski o tym, by nie wspominał o "sprawach problemów poznańskich". "Chodziło o to, by uniknąć jakiś bezpośrednich reakcji [papieża], by sprawa się rozmyła. A nie rozmyła się, ponieważ osoba, która wchodziła na nie jedną kolację, przeniosła informacje bezpośrednio do Jana Pawła II" - mówił Tomasz Polak, wspominając działania Wandy Półtawskiej, która umożliwiła poznanie prawdy na temat abp. Paetza.

"Jak człowiek zobaczy z bliska ten rodzaj cyniczno-urzędowego pochodzenia do spraw, przestaje mu się udawać robić to, co robił dotąd jako coś naturalnego – że jak zgłasza problemy, to liczy, że przełożony zareaguje. Złudzenia o szlachetności systemu kościelnego jedne po drugich się rozsypywały, to nie był gwałtowny proces. Zobaczyłem z bliska jak to funkcjonuje, albo raczej – jak nie funkcjonuje" – ocenia dziś prof. Polak.

Pytany o to, czy Jan Paweł II wiedział o konkretnych przypadkach wykorzystywania seksualnego przez ludzi Kościoła, odpowiadał, że nie potrafi jednoznacznie stwierdzić ani co wiedział, ani czego nie wiedział papież. "Nie mogę powiedzieć, że papież nic nie wiedział i w swojej naiwności czy prostoduszności pozwolił działać wokół siebie przestępcom, nie zdając sobie z tego sprawy; nie mogę też jednak powiedzieć, że wszystko wiedział, bo doświadczyłem pewnych rzeczy bezpośrednio" - mówi były duchowny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik
27,93 zł
39,90 zł

Wiara poza utartymi scenariuszami 

Czy puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa?
Czy wymuszony post od Eucharystii jest przejawem Bożej pedagogiki, a może uderzeniem w podstawy naszej wiary?
Czy współczesnego...

Skomentuj artykuł

"Ani słowa o sprawach problemów poznańskich!". Kard. Dziwisz miał blokować informacje o Paetzu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.