Nosowski: kard. Dziwisz był de facto wicepapieżem

Nosowski: kard. Dziwisz był de facto wicepapieżem
(fot. www.facebook.com/wiez.info)
"Więź" / kk

Zbigniew Nosowski i Wojciech Bonowicz w "Faktach po Faktach" w TVN24 komentowali zarzuty wobec kardynała Dziwisza, które pojawiają się po publikacji raportu o McCarricku i reportażu "Don Stanislao".

Redaktor naczelny "Więzi" uważa, że rola jaką kard. Dziwisz odgrywał w Watykanie w końcowych latach pontyfikatu Jana Pawła II dalece wykraczała poza funkcję papieskiego sekretarza.

"Wtedy de facto kardynał Dziwisz stał się wicepapieżem. Formalnie pozostawał, i do tej pory to podkreśla, sekretarzem papieskim. Najważniejsze, że w tym trudnym czasie był traktowany w Watykanie jako wicepapież przez innych. Bo jeśli się miało z nim dobre kontakty, to można było dojść do papieża, omijając drogę służbową, prowadzącą przez kurie i dykasterie. I wielu z tego korzystało" - mówił redaktor Nosowski.

Zdaniem publicysty kardynał Dziwisz mógł sam siebie tak traktować, ponieważ "prowadził własną korespondencję w ważnych sprawach personalnych" na co wskazuje list McCarricka kierowany bezpośrednio do sekretarza Jana Pawła II.

DEON.PL POLECA

Wojciech Bonowicz podkreślał, że dyskutowane kwestie w pierwszej kolejności dotyczą ofiar wykorzystywania seksualnego.

"Za każdą historią, którą odgrywamy, stoi taki pan Janusz Szymik, czy jakaś skrzywdzona kobieta, dziewczynka lub chłopiec. A po stronie Kościoła trwa zabawa w przepychanie się, kto był winien, kto był odpowiedzialny. Nawet raport w sprawie McCarricka jest tak napisany, jakby w zasadzie nikt nie by winny, to się wszystko jakoś rozmywa i rozłazi" - oceniał Bonowicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Nosowski: kard. Dziwisz był de facto wicepapieżem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.