Antykoncepcja "okrada" małżeństwa

Antykoncepcja "okrada" małżeństwa
(anqua / flickr.com)
KAI / slo

"Antykoncepcja niszczy język miłości" - podkreśla ordynariusz diecezji Lincoln w amerykańskim stanie Nebraska, bp James Conley. W swym ogłoszonym w uroczystość Zwiastowania Pańskiego liście pasterskim duchowny przekonuje, że warto spojrzeć na prawdziwą, ofiarną naturę miłości, by zobaczyć jak destrukcyjny wpływ ma na nią antykoncepcja.

W rozmowie z katolicką agencją informacyjną CNA, duchowny wyraził nadzieję, że list skłoni do przemyśleń szczególnie katolickie pary, ale także katolickich lekarzy i farmaceutów. Zaapelował, by małżeństwa, które stosują środki antykoncepcyjne, i lekarze, którzy je przepisują, przemyśleli ponownie swe postępowanie, i zwrócili się do "czułego miłosierdzia Bożego" poprzez szczerą i dobrą spowiedź.

Bp Conley podkreśla w swym dokumencie, że encyklika papieża Pawła VI "Humanae vitae" z 1968 roku, która stanowczo odrzuciła antykoncepcję jako przeciwną etyce chrześcijańskiej, miała charakter "profetyczny" i stanowiła "dobrą nowinę dla wszystkich katolików" stojących w obliczu wszechogarniającej i niszczycielskiej "antykoncepcyjnej mentalności".

Biskup przekonuje, że język miłości zakłada ofiarę. "Miłość wyraża się w ofierze Jezusa Chrystusa, który oddał swe życie za nas na krzyżu. Miłość wyraża się w ofierze chrześcijańskiego życia, mającego udział w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Miłość wyraża się w ofierze rodziców, i księży, i przyjaciół" - podkreśla biskup i konstatuje z ubolewaniem, że współczesnemu światu, kulturze amerykańskiej brakuje prawdziwej miłości opartej na wzajemnym oddaniu. Zamiast tego miłość utożsamiana jest z romantycznym sentymentalizmem i przyjemnością.

Hierarcha ostrzegł jednocześnie, że gdy poprzez stosowanie antykoncepcji odrzuca się dar nowego życia, odrzuca się samą miłość z jej ofiarnym wymiarem. Wyjaśnił, że antykoncepcja "okrada" małżeństwa z twórczej i szczodrej wolności, wyrażającej się w otwarciu na nowe życie, uniemożliwia współpracę ze Stwórcą. Ordynariusz Lincoln przypomniał, że mężowie i żony powinni traktować siebie nawzajem jako bezinteresowne dary, naśladując w ten sposób Boga, źródło życiodajnej miłości.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Antykoncepcja "okrada" małżeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.