"Antysemityzm jest grzechem i na ten temat nie ma w Kościele żadnej dyskusji"

(fot. maskacjusz / youtube.com)
PAP / kw

Antysemityzm jest grzechem i na ten temat nie ma w Kościele żadnej dyskusji - podkreślił metropolita łódzki abp. Grzegorz Ryś, który w środę uczestniczył w Łodzi w obchodach organizowanego przez kościół katolicki Dnia Judaizmu.

"Antysemityzm jest grzechem i na ten temat nie ma w Kościele żadnej dyskusji. To nie jest teza, nad którą można debatować" - podkreślił abp. Ryś podczas wykładu w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, gdzie odbyła się konferencja naukowa inaugurująca łódzkie obchody Dnia Judaizmu.

>> PEŁNA RELACJA Z OBCHODÓW DNIA JUDAIZMU

Metropolita łódzki przypomniał dokumenty papieskie i wydarzenia z historii Kościoła, które świadczą o wyjątkowym - w porównaniu z innymi religiami - stosunku Kościoła do "starszych braci w wierze". Jak zaznaczył, wielu chrześcijanom błędnie wydaje się, że dialog między Kościołem a judaizmem to dialog międzyreligijny.

DEON.PL POLECA

"Kościół prowadzi dialog międzyreligijny z islamem czy buddyzmem, ale nie z judaizmem. Więzi, jakie są między Kościołem a Izraelem, są nieporównywalne z tymi, jakie łączą nas z innymi wyznaniami" - wyjaśnił.

Zdaniem abp. Rysia, w dialogu chrześcijańsko-żydowskim istotne jest, w jaki sposób obie strony opiszą swoją wzajemną historię i jak ją zapamiętają.

"Spotykałem się z pretensją pod adresem Żydów, że oni pamiętają. Ale jak mają nie pamiętać? Bardzo ważne jest, aby i Kościół uczył się pamiętać i by ta pamięć była komplementarna. Historia stosunku chrześcijan do żydów nie jest jednokolorowa; są w niej pogromy, ale też teksty papieży od połowy XIII wieku, które mówią +będziesz ekskomunikowany, jak będziesz powielał oskarżenia o mord rytualny+. Pamięć potrzebna nam jest po to, byśmy wiedzieli, co z tej historii wybrać i kontynuować" - dodał.

W ramach konferencji zorganizowanej w łódzkim seminarium o Łodzi żydowskiej mówiła dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Joanna Podolska, a o fenomenie Litzmannstadt getto historyk dr Adam Sitarek z Uniwersytetu Łódzkiego.

Druga część obchodów odbyła się wieczorem w namiocie ustawionym na na skrzyżowaniu al. Kościuszki i ul. Zielonej, w miejscu gdzie stała Wielka Synagoga, zrównana z ziemią w czasie niemieckiej okupacji. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, członkowie Łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, przedstawiciele ambasady Izraela oraz władz lokalnych.

O swoich wspomnieniach związanych ze zburzoną przez Niemców synagogą mówił pochodzący z Łodzi wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Marian Turski. Zebrani mieli też okazję do bliższego poznania postaci rabina Izaaka Cylkowa (1841-1908), który jako pierwszy przetłumaczył Biblię hebrajską na jęz. polski.

Dwie wersje interpretacji biblijnej przypowieści o wieży Babel - według tradycji judaistycznej i katolickiej - przedstawili łódzki rabin Dawid Szychowski i abp. Grzegorz Ryś.

"Jestem wdzięczny, że mogłem wysłuchać interpretacji rabina Szychowskiego. Papież senior Benedykt XVI, jakby się o tym dowiedział, to by się strasznie cieszył. On mówi, że chrześcijanom niesamowicie dobrze robi posłuchać objaśnienia Biblii hebrajskiej we współczesnym wykładzie żydowskim" - podkreślił abp. Ryś.

Ostatnim punktem łódzkich obchodów był spektakl "Fabryka muchołapek" w Teatrze Nowym. Bohaterem widowiska będącego adaptacją książki Andrzeja Barta, jest kontrowersyjny przewodniczący Starszeństwa Żydów w Litzmannstadt Getto Chaim Rumkowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Antysemityzm jest grzechem i na ten temat nie ma w Kościele żadnej dyskusji"
Komentarze (8)
18 stycznia 2018, 23:46
Oczywiście jak najbardziej należy zgodzić się z bp Rysiem, iz z judaizmem nie można prowadzić dialogu międzyreligijnego. Wynika to z trzech przyczyn: 1) judaizm nie odczytuje Biblii(Starego Testamentu) w kategoriach zapowiadanego przyjścia Mesjasza tak jak czyni to chrześcijaństwo widząc w Jezusie Chrystusie Pana i Odkupiciela wszystkich ludzi, 2) tendencje mesjanistyczne w judaizmie skupiają się jedynie na własnym narodzie, 3) judaizm to rozwinięty do potęgi n-tej rytualizm. Chrsytus Pan powiedział zaś:"Idźcie i nauczajcie wszystkie narody...),Żydów więc z tej kategorii nie wyłączył. Obowiązkiem chrześcijanina jest więc w dalszym ciągu niesienie światła Ewangelii  narodowi niegdyś przez Boga wybranemu,który jednak postanowił odrzucić Boże Zbawienie. Kościół modlił się więc przez lata w Wielki Piątek za "wiarołomnych Żydów". To zaś,iż tego obecnie nie robi winno stanowić wyrzut sumienia dla bp Rysia,któremu jak widać dobro tzw "starszych braci" bardzo leży na sercu.  
Andrzej Ak
18 stycznia 2018, 20:29
Ja anty-semitą nie jestem, nie gardzę Palestyńczykami, Izraelitami, ani  Egipcjanami, którzy mają korzenie Semickie, jednak z panią dr Ewą Kurek zgadzam się w 100%. Poprostu  w temacie konkretnie Żydów, część z nich są ludźmi i nimi starają się być dla innych ludzi. A część z nich jest strasznymi rasistami, pogardzającymi wszystkimi do okoła włącznie z innymi Żydami. Można by to tak ująć, iż problem Żydów ma korzenie w nich samych. A o ich kabale to już nawet nie chcę wspominać i to jest dopiero Grzech, za który Bóg już dawno wyznaczył srogie kary. Mówiąc więc o antysemityzmie trzeba go wpierw poprawnie definiować. A tak na marginesie, tak w ogólnym ujęciu Pan Jezus też jest Żydem i jest Wspaniały, choć zapewne woli poprawne określenie Izraelity ze starego rodu Jakubowego, bo z Chazarami nie ma nic wspólnego!
WDR .
18 stycznia 2018, 19:37
btw najbardziej się uśmiałem (Ż/żydzi - Kościół kat.) jak Tygodnik Powszechny płakał, że prawicowi Żydzi dogadują się z o.Rydzykiem i niemal ich (Żydów) błagał, żeby tego nie robili... ROTFL
18 stycznia 2018, 19:26
"Spotykałem się z pretensją pod adresem Żydów, że oni pamiętają. Ale jak mają nie pamiętać? Bardzo ważne jest, aby i Kościół uczył się pamiętać i by ta pamięć była komplementarna. Historia stosunku chrześcijan do żydów nie jest jednokolorowa; są w niej pogromy, ale też teksty papieży od połowy XIII wieku, które mówią +będziesz ekskomunikowany, jak będziesz powielał oskarżenia o mord rytualny+. Pamięć potrzebna nam jest po to, byśmy wiedzieli, co z tej historii wybrać i kontynuować" - dodał. ------------- Papieże przestrzegają od XIII wieku, ale ten pradawny zabobon jest w dalszym ciągu żywy. [url]http://www.miesiecznik.znak.com.pl/6592010krzysztof-jaskulowskilegendy-o-krwi/?utm_source=TradeTracker&utm_medium=TradeTracker[/url] -------- Wywiady pokazały natomiast, że opowieści o krwawych praktykach Żydów czyhających na niewinną chrześcijańską krew są lokalnej ludności doskonale znane, i to niezależnie od wieku czy zawodu. Co więcej, badacze zebrali również sporą liczbę memoratów – wspomnień niedoszłych ofiar, które szczęściem uciekły z rąk rzekomych oprawców. Jak podsumowuje autorka: „pamięć o domniemanych mordach rytualnych w Sandomierzu i okolicach jest zakorzeniona w wielopokoleniowym przekazie rodzinnym, konfesyjnym i towarzyskim. Ksiądz Stanisław Musiał odsłonił ją tylko, nie zainicjował” (s. 396). ------------- U podłoża pogromu kieleckiego i innych, jakie miały miejsce po wojnie w Polsce, leżały pogłoski o mordzie rytualnym jakich mieli się dopuścić Żydzi. W okresie powojennym więcej Zydów zginęło z powodu tych oskarżeń niż w dawnej Polsce przez stulecia. Najstarsze oskarżenie pochodzi z 1407 z Krakowa.
WDR .
18 stycznia 2018, 18:12
Ochrona Żydów i naszych starszych braci w wierze jest jednym z powodów dlaczego Polacy sprzeciwiają się niekontrolowanemu napływowi uchodźców z krajów muzułmańskich do Polski.
TT
Tomasz Traczykiewicz
18 stycznia 2018, 16:57
Antypolonizm zydowski i antychrystianizm semicki tez jest grzechem...
FF
Franciszek2 Franciszek2
18 stycznia 2018, 14:08
A antykatolicyzm ?
JA
Jan Antoni
18 stycznia 2018, 12:31
To jest niezwykle ciekawa wypowiedź i wielka chwała dla niniejszego portalu, że ją udostępnił. Przypominam zatem bezpośredni link: https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,4522,abp-rys-o-podejsciu-kosciola-do-zydow.html