Apel biskupów USA w 50. rocznicę śmierci Martina Luthera Kinga

Apel biskupów USA w 50. rocznicę śmierci Martina Luthera Kinga
(fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
KAI/ ed

W 50. rocznicę zabójstwa Martina Luthera Kinga katoliccy biskupi Stanów Zjednoczonych wezwali do refleksji, jakie działania podjąć na rzecz ludzi nadal doświadczających rasizmu. King, pastor baptystów, nagrodzony pokojową nagrodą Nobla za walkę z segregacją rasową w USA bez użycia przemocy, został zamordowany 4 kwietnia 1968 r. w Memphis.

- Zastanawiając się nad życiem i pracą pastora Martina Luthera Kinga, powinniśmy zapytać samych siebie, czy robimy wszystko, co możliwe, by budować kulturę miłości, szacunku i pokoju, do czego wzywa nas Ewangelia - napisali amerykańscy hierarchowie.

DEON.PL POLECAPo niedawnych przypadkach rasizmu i dyskryminacji w Stanach Zjednoczonych episkopat zadaje sobie pytanie, jakie działania podjąć "na rzecz naszych braci i sióstr nadal cierpiących pod jarzmem rasizmu" i "jak zmienić serca tych, którzy żywią rasistowskie myśli lub podejmują rasistowskie działania".

Nie możemy siedzieć bezczynnie

Biskupi stawiają Kinga za przykład i inspirację ze względu na jego zasadę oporu bez stosowania przemocy, którą kierował się przez całe życie w swej działalności, także w obliczu gróźb, z jakimi się spotykał. Amerykański episkopat zapewnia, że wiara popycha nas "do bycia odważnymi, do narażania samych siebie, do bronienia godności bliźniego, stworzonego na na obraz Boży".

- Papież Franciszek przypomina nam, że nie możemy siedzieć bezczynnie w obliczu wielkiego zła lub najwyższej potrzeby, nawet gdy grozi nam niebezpieczeństwo - przypomnieli hierarchowie.Ich zdaniem najlepszym sposobem uczczenia Martina Luthera Kinga i jego dziedzictwa jest "pogłębianie naszego zaangażowania w pełnienie woli Bożej, dokądkolwiek nas ona prowadzi, gdy pracujemy dla wspierania sprawiedliwości".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel biskupów USA w 50. rocznicę śmierci Martina Luthera Kinga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.