Apel o pomoc polskim kapłanom na misjach. Każdy może się włączyć

Apel o pomoc polskim kapłanom na misjach. Każdy może się włączyć
(fot. misjonarznapost.pl)
misjonarznapost.pl / kw

14 lutego rozpoczął się Wielki Post, a z nim akcja duchowego wsparcia polskich misjonarzy "Misjonarz na Post". Organizatorzy już po raz piąty zachęcają do wzięcia udziału w tej ogólnopolskiej inicjatywie.

- Misjonarze są najlepszymi dyplomatami promującymi nasz kraj na obczyźnie. Dyplomacja zawodowa obłożona jest wieloma warunkami, natomiast bezpośrednio z ludźmi kontaktuje się misjonarz - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, podczas konferencji prasowej inaugurującej projekt "Misjonarz na Post".

Na świecie pracuje dokładnie 2048 polskich misjonarzy. To trochę więcej niż w zeszłym roku, dlatego modlitwa jest jeszcze bardziej potrzebna.

Wszystko co trzeba zrobić, aby wziąć udział w akcji, to wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wypełnić krótki formularz, który wymaga jedynie naszego imienia, nazwiska i adresu e-mail, na który przyjdzie informacja z danymi wylosowanego misjonarza. Każdy indywidualnie wybiera formę duchowego wspierania przypisanego sobie misjonarza lub misjonarki.

- Specyfiką polskich misjonarzy jest fakt, że prawdopodobnie tylko oni pracują za kołem podbiegunowym, wśród Eskimosów - mówił o. Marcin Wrzos OMI, redaktor naczelny "Misyjnych Dróg" i portalu misyjne.pl. Podczas konferencji abp Stanisław Gądecki dodał, że "Kościół, który nie jest misyjny, jest kościołem martwym; misyjność Kościoła jest oznaką jego żywotności". W ubiegłym roku w akcję włączyło się ponad 12 tysięcy osób. Organizatorzy liczą na to, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej.

Apel o pomoc polskim kapłanom na misjach. Każdy może się włączyć - zdjęcie w treści artykułu

- Udział w akcji nie wymaga żadnych nakładów finansowych, jedynie naszej duchowej kreatywności. Nie chcemy narzucać konkretnej formy wsparcia duchowego, ponieważ każdy z nas ma swoje ulubione formy modlitwy - dodaje Zofia Kędziora, koordynatorka akcji. Każdy z uczestników może wejść na portal misyjne.pl i odwiedzić zakładkę "blogi misyjne", by dowiedzieć się, czym aktualnie żyją misjonarze i jakie mogą mieć duchowe potrzeby.

Honorowy patronat nad akcją objęli abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP, metropolita poznański, oraz bp Jerzy Mazur SVD, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel o pomoc polskim kapłanom na misjach. Każdy może się włączyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.