Apel prymasa Polski o szacunek dla świątyń i siebie nawzajem

Apel prymasa Polski o szacunek dla świątyń i siebie nawzajem
(fot. episkopat.pl)
1 miesiąc temu
PAP / ml

O szacunek dla siebie nawzajem i szacunek dla świętych miejsc zaapelował w poniedziałek prymas Polski abp Wojciech Polak. Jego apel ma związek z trwającymi od ubiegłego tygodnia w całym kraju protestami po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

W opublikowanym w sieci nagraniu prymas poprosił o niepogłębianie podziałów i o wzajemną odpowiedzialność.

"Przeżywamy trudny czas, czas rozszerzającej się pandemii, czas, w którym wielu choruje, wielu cierpi, w którym śmierć dotyka naszych rodzin i wspólnot. Ostatnie dni przyniosły nam także liczne protesty społeczne. Są one wyrażane niekiedy w sposób bardzo gwałtowny, zdecydowany, ostry, raniący innych" – powiedział prymas.

Abp Polak zaapelował o wzajemny szacunek i o szacunek dla kościołów. W niedzielę w wielu miejscach protestujący manifestowali również w świątyniach. W Poznaniu doprowadzili do przerwania mszy w katedrze.

"Bardzo proszę o wzajemny szacunek, o to byśmy nie przekraczali granic, o szacunek dla siebie nawzajem, szacunek dla miejsc świętych, dla naszych świątyń. Bardzo proszę, by były one miejscami pojednania i jedności” - prosił prymas.

"Nie powodujmy podziałów, nie przyczyniajmy się do tego, by były one jeszcze głębsze. Niech wszystkim nam zależy na jedności i pokoju. Bądźmy za siebie nawzajem odpowiedzialni" – dodał abp Polak.

W miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Od czwartku w kraju trwają protesty przeciwko wyrokowi TK. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ
14,94 zł
24,90 zł

Faceci nie mówią zbyt wiele o uczuciach i emocjach. Swoje serca otwierają przed bardzo małą liczbą osób. Czasami nie dopuszczają do siebie nikogo. To jest poważny błąd. Każdy z nas musi poznać swoje serce, zobaczyć,...

Skomentuj artykuł

Apel prymasa Polski o szacunek dla świątyń i siebie nawzajem
Komentarze (6)
AE
~Ania Es
28 października 2020, 09:46
Juz widze, szanowni Hierarchowie, jak w odpowiedzi na Wasze apele o szacunek lewicowi bojowkarze rzucaja swoje noze i palki i rozchodza sie do domow.
MK
~Maria Kowalska
26 października 2020, 21:28
Dlaczego ? w DEON nie m?a informacji o protestach kobiet? Nie widzicie, czy nie chcecie widzieć? Czy kobiety są niewidzialne?
KW
~Kornel Wolny
26 października 2020, 23:53
Tylko co ma Deon napisać. Z poparciem dla kobiet? Przecież ortodoksyjny portal Pch24 zje go wirtualnie, tam nie znają litości. Może też napisać coś przeciw. Ale wtedy przytuli się do tego portalu, który opluwa Deon na każdym kroku. Smutne jest to, ale nie pozostaje nic innego jak powtarzać apele biskupów o spokój i rozwagę.
KW
~Kornel Wolny
26 października 2020, 20:57
Teraz, gdy mleko się wylało, prośba o szacunek? Prymasie, Kościół ma prawo do swej opinii i nauki, ma też prawo ją głosić. Pytanie brzmi, czy ma prawo narzucać?
ED
~Elzbieta Domagala
27 października 2020, 12:15
Kosciol nic nie narzuca katoliku,to jest prawo Boze ktorego kosciol powinien bronic i przestrzegac.Prawo do zabijania nie jest prawem Bozym.
A1
~abc 123
26 października 2020, 20:19
Polscy katolicy zasługują na prawdziwych, broniących Kościoła i wiernych pasterzy. Niestety, posoborowy Kościół jedynie co jest w stanie ofiarować to atrapy przywódców, na dodatek przychylnych wrogom Kościoła.

Skomentuj artykuł

Apel prymasa Polski o szacunek dla świątyń i siebie nawzajem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.