Archidiecezja Częstochowska: wizyta duszpasterska jedynie na zaproszenie wiernych

Archidiecezja Częstochowska: wizyta duszpasterska jedynie na zaproszenie wiernych
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
KAI / df

Wizytę duszpasterską w archidiecezji częstochowskiej można składać w domach i mieszkaniach wiernych jedynie na wyraźne i wcześniejsze zaproszenie samych wiernych. Ponadto ze względu na stan zdrowia kapłanów i parafian wizytę duszpasterską można przenieść na inny, bardziej stosowny czas – głosi Komunikat Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie w sprawie duszpasterskiej wizyty kolędowej, opublikowany 2 grudnia br. na stronie archidiecezji częstochowskiej, www.archiczest.pl

W Komunikacie ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego przypomina, że „tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia posługa duszpasterska w parafiach wiąże się z odwiedzaniem domów i mieszkań wiernych z błogosławieństwem, wspólną modlitwą oraz rozmowami duszpasterskimi”.

„W tym roku z uwagi na zagrożenie epidemiczne oraz ograniczenia sanitarne w życiu społecznym naszą posługę powinno cechować poczucie odpowiedzialności za innych i za siebie oraz troska i roztropność duszpasterska” – dodaje ks. Polak.

W komunikacie, w imieniu abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, zamieszczone zostały zasady, według których duszpasterze mają planować i przeprowadzić wizytę duszpasterską.

Oprócz tego, że wizytę duszpasterską można składać w domach i mieszkaniach wiernych jedynie na wyraźne i wcześniejsze zaproszenie samych wiernych, to również w razie potrzeby dłuższej rozmowy duszpasterskiej należy umówić się na taką rozmowę w kancelarii parafialnej. W komunikacie przypomina się, że zadaniem duszpasterza jest „udzielenie błogosławieństwa wszystkim domownikom, błogosławieństwo mieszkania oraz wspólna modlitwa”. Podczas takiej wizyty duszpasterskiej „można również przekazać krótkie ogłoszenia o życiu wspólnoty parafialnej”.

W komunikacie podkreśla się, że „troska o wspólnotę parafialną i dzieła prowadzone przez Kościół może być wyrażona przez ofiary indywidualne, składane na tacę lub na konto”.

Natomiast „ze względu na stan zdrowia kapłanów i parafian wizytę duszpasterską można przenieść na inny, bardziej stosowny czas”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Archidiecezja Częstochowska: wizyta duszpasterska jedynie na zaproszenie wiernych
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Archidiecezja Częstochowska: wizyta duszpasterska jedynie na zaproszenie wiernych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.