Archidiecezja warszawska zaprezentowała dokument kończący prace synodalne

Archidiecezja warszawska zaprezentowała dokument kończący prace synodalne
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz (fot. episkopat.pl)
PAP/mk

W dokumencie podsumowującym prace synodalne w archidiecezji warszawskiej zwrócono uwagę na osoby pozostające na marginesie Kościoła, stwierdzając, że "wobec tych ludzi w zdecydowanej większości Kościół powinien wykazać więcej delikatności, empatii, zadając sobie pytanie, czy Chrystus odrzuciłby dziś tych, którzy czują się odrzuceni".

XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja" trwa od października 2021 r. Po raz pierwszy w historii pierwszym etapem synodu były szerokie konsultacje przeprowadzone najpierw na poziomie diecezji. Po ich zakończeniu rozpocznie się faza kontynentalna, a w 2023 – powszechna.

W dokumencie przekazanym w piątek PAP czytamy, że aktywni uczestnicy życia Kościoła w archidiecezji to przede wszystkim "ochrzczeni wierzący, którzy dokonali świadomego wyboru, by uczestniczyć w życiu Kościoła lokalnego, w parafiach lub w diecezji".

Jego autorzy przyznali, że ta aktywna część Kościoła lokalnego stanowi małą część wiernych i mieszkańców archidiecezji.

"Dostrzegamy wiele grup i środowisk, które wydają się bardziej oddalone i pozostają na marginesie Kościoła: osoby rozwiedzione, w powtórnych związkach, osoby homoseksualne i ich bliscy, osoby z innych kultur, osoby uzależnione, szczególnie od alkoholu, osoby, które zostały zranione w Kościele, chorzy, samotni i starsi, którzy nie mogą wychodzić z domu, młodzi ludzie, do których Kościół nie trafia z Ewangelią oraz ci, którzy z różnych powodów dokonali apostazji" – zastrzegli.

"W tym kontekście prace synodalne w naszej archidiecezji pokazały, jak ważne jest słuchanie siebie nawzajem bez przesądów i ideologicznych uprzedzeń. Jasna jest świadomość, że nie chodzi o to, aby zmieniać doktrynę, ale aby nasze duszpasterstwo było otwarte na wyzwania współczesnego świata i szło w kierunku osobistego rozeznawania każdej sytuacji w świetle Ewangelii" – napisali.

Autorzy dokumentu poinformowali, że w prace synodalne archidiecezji włączyło się środowisko osób homoseksualnych, które "nie czują się zrozumiane przez Kościół i proszą o duszpasterstwo uwzględniające ich sytuację życiową".

Dokument będący syntezą konsultacji prowadzonych w archidiecezji od jesieni ubiegłego roku zostanie zaprezentowany w piątek podczas mszy św. o godz. 18.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Archidiecezja warszawska zaprezentowała dokument kończący prace synodalne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.