Kard. Marc Ouellet o kapłaństwie powszechnym wszystkich wierzących

Kard. Marc Ouellet o kapłaństwie powszechnym wszystkich wierzących
Kardynał Marc Ouellet (fot. Radio-Canada/Youtube)
KAI/vaticannews.va/mk

Chociaż Sobór Watykański II przywrócił równowagę pomiędzy kapłaństwem służebnym a kapłaństwem powszechnym wszystkich ochrzczonych, to ta równowaga nie ma jednak odzwierciedlenia w praktyce duszpasterskiej i nie jest znana wiernym świeckim - stwierdza kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

W Watykanie odbędzie się międzynarodowe sympozjum o kapłaństwie. Obrady w Auli Pawła VI otworzy 17 lutego papież Franciszek. Ponad 500 biskupów, księży, osób zakonnych i świeckich przez trzy dni będzie zastanawiało się nad znaczeniem powszechnego kapłaństwa wszystkich ochrzczonych, a także rolą celibatu i udziałem kobiet w Kościele.

Jak podkreśla kard. Marc Ouellet w sympozjum chodzi przede wszystkim o przemyślenie relacji między posługą biskupów i księży, a kapłaństwem powszechnym wszystkich wierzących. Wydarzenie ma wpisać się w zainicjowaną przez Franciszka drogę synodalną i być odpowiedzią na kryzys kapłaństwa, który obecnie dotyka Kościół.

Według kard. Ouelleta, kiedy mówimy o kapłaństwie mamy zazwyczaj na myśli biskupów i księży, podczas gdy Sobór Watykański II przywrócił równowagę pomiędzy kapłaństwem służebnym a kapłaństwem powszechnym. Ta równowaga nie ma jednak odzwierciedlenia w praktyce duszpasterskiej i nie jest znana wiernym świeckim.

- Głównym celem spotkania jest więc pogłębienie tego zagadnienia, aby na nowo przemyśleć komplementarność stanów życia w Kościele - powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

DEON.PL POLECA

- Wymiar celibatu również będzie przedmiotem szczegółowych analiz różnych prelegentów. Nie jestem w stanie przewidzieć, co dokładnie zostanie powiedziane, ale jestem pewien, że temat na pewno będzie podjęty, nie tylko jako odpowiedź na obecne wyzwania, których mamy jak wiemy bardzo dużo - stwierdził kard. Marc Ouellet

- Jednym z poważniejszych jest kwestionowanie zasadności celibatu w kontekście nadużyć seksualnych wśród duchowieństwa. Myślę, że należy się do tego ustosunkować, ale na pewno jest to temat wykraczający poza ramy tego sympozjum. Aby dobrze zrozumieć kwestie nadużyć będziemy potrzebowali studium teologicznego i historycznego, które póki co nie zostało przeprowadzone. Dotychczasowe badania, przeprowadzone przez takie kraje jak Niemcy, Francja czy Australia, mają bardziej charakter socjologiczny i kulturowy, ale nie dotykają aspektu teologicznego. Tymczasem obecne sympozjum ma za zadanie przemyślenie komunii powołań i przywrócenie pewnego entuzjazmu dla wiary i misji Kościoła - powiedział papieskiej rozgłośni prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

Łukasz Sośniak SJ/vaticannews/Watykan/KAI

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Kard. Marc Ouellet o kapłaństwie powszechnym wszystkich wierzących
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.