"Trzeba kobietom przywrócić właściwe miejsce w Kościele"

"Trzeba kobietom przywrócić właściwe miejsce w Kościele"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
El Pais / Wojciech Bojanowski SJ / kw

"Kto był ważniejszy w Dniu Pięćdziesiątnicy, Matka Boża czy Apostołowie? Matka Boża" - mocne słowa papieża Franciszka o roli kobiet w Kościele w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika El Pais.

Publikujemy pełną wypowiedź papieża:

Jednym z ważnych tematów jest rola świeckich, a przede wszystkim kobiet, w Kościele. Pragnieniem Ojca Świętego jest, by miały one większy wpływ na podejmowanie decyzji. Do jakiego punktu może Ojciec Święty w tym względzie dotrzeć?

Znaczenia kobiet nie należy poszukiwać tylko w jej roli urzędowej, bo w ten sposób zamienimy ruch kobiet w Kościele w szowinizm w spódnicy. Nie. Jest coś o wiele bardziej istotnego niż odzyskanie znaczenia urzędowego kobiet. Ta droga też jest dobra.

DEON.PL POLECA

Kobieta jest wicedyrektorem biura prasowego Watykanu, również kobieta jest dyrektorem Muzeów Watykańskich… Tak, to co dotyczy funkcji też jest dobre. Ale mnie interesuje bardziej to, by kobiety nam dały swoje myślenie, bo Kościół jest rodzaju żeńskiego (od tłumacza: w większości języków europejskich Kościół jest rodzaju żeńskiego, np. w języku hiszpańskim la Iglesia).

Kościół jest oblubienicą Chrystusa i to jest podstawa teologiczna kobiety. Kto był ważniejszy w Dniu Pięćdziesiątnicy, Matka Boża czy Apostołowie? Matka Boża. To, co się tyczy funkcji, może nas zdradzić. Tak, trzeba kobietom przywrócić właściwe miejsce. Jeszcze wiele w tym względzie brakuje. I trzeba nadal pracować, by kobiety mogły dać Kościołowi oryginalność swojej istoty i swojej myśli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Trzeba kobietom przywrócić właściwe miejsce w Kościele"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.