Archidiecezje uczczą Benedykta XVI

Archidiecezje uczczą Benedykta XVI
(fot. Kali187 / flickr.com / CC BY-NC 2.0)
KAI / mh

W dniu zakończenia pontyfikatu papieża Benedykta XVI w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. O godzinie 20.00, w chwili rozpoczęcia sede vacante Stolicy Apostolskiej, zabrzmi dzwon św. Wojciech.

Specjalny list zapraszający do udziału w Eucharystii, która rozpocznie się o godzinie 18.00, wystosował do mieszkańców Gniezna i archidiecezji gnieźnieńskiej abp Józef Kowalczyk. Jak zaznaczył: "decyzja papieża Benedykta XVI o zakończeniu przez niego posługi Piotrowej oraz zbliżające się konklawe, są czasem szczególnej modlitwy katolików na całym świecie".

"Dziękując kapłanom i wiernym naszej archidiecezji, którzy gromadzą się na modlitwie w intencji Ojca Świętego Benedykta XVI, pragnę zaprosić wszystkich do katedry gnieźnieńskiej" - napisał abp Kowalczyk.

W zaproszeniu prymas Polski zachęcił również do modlitwy w intencji wyboru nowego papieża.

"Proszę wszystkich o modlitwę, aby kardynałowie Kościoła katolickiego, zebrani na konklawe, wsparci światłem Ducha Świętego, wybrali zgodnie z wolą Bożą nowego Następcę św. Piotra" - napisał abp Kowalczyk, zarządzając jednocześnie, aby w każdej parafii archidiecezji gnieźnieńskiej odprawiono w tej intencji Mszę św. według formularza o wybór papieża.

Rozpoczynające się 28 lutego o godzinie 20.00 sede vacante Stolicy Apostolskiej ogłosi w Gnieźnie dzwon św. Wojciech, który odzywa się w szczególnych dla Kościoła i Polski momentach.

W tym dniu, a także wcześniej specjalne Msze św. i nabożeństwa dziękczynne za pontyfikat papieża Benedykta XVI sprawowane będą także w innych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Wierni będą trwać na modlitwie m.in.: w Inowrocławiu, Wrześni, Kruszwicy, Chodzieży, Wągrowcu, Żninie, Szamocinie, Mogilnie, w sanktuariach w Markowicach i Gnieźnie, a także innych mniejszych miejscowościach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Diecezja świdnicka: 24 lutego dniem dziękczynienia za kończący się pontyfikat

Biskup świdnicki Ignacy Dec ogłosił niedzielę 24 lutego dniem szczególnej modlitwy dziękczynnej za kończący się pontyfikat papieża Benedykta XVI.

- W klimacie wiary i miłości chciejmy odpowiedzieć na wezwanie naszego Papieża, który skierował do nas wszystkich: "Módlcie się nadal za mnie, za Kościół, za przyszłego papieża. Pan będzie nas prowadził" - napisał do wiernych bp Dec.

- Dziękujmy zatem Bogu za dar posługi Piotrowej Ojca Świętego, za Jego nauczanie, za Jego troskę o Kościół na całym świecie, a zwłaszcza za Jego miłość wobec nas, rodaków Jana Pawła II, i wszystkie słowa wypowiadane w naszym języku podczas pielgrzymki do Ojczyzny i licznych spotkań z wiernymi - przypomina biskup świdnicki.

- Prośmy, by Pan wspierał i błogosławił Jego dalszą posługę towarzyszenia nam modlitwą w naszym trwaniu w wierze. Prośmy także za wspólnotę wierzących, za nas, by to doświadczenie stało się dla każdego impulsem do większej odpowiedzialności za Kościół i wezwaniem do głoszenia Ewangelii w swoim środowisku - nawołuje hierarcha.

W II Niedzielę Wielkiego Postu, która jest ostatnią niedzielą pontyfikatu Benedykta XVI, podczas wszystkich Mszy świętych zostanie odczytane w kościołach diecezji świdnickiej przesłanie bp. Deca.

Abp Depo odprawi Mszę dziękczynną za Benedykta XVI na Jasnej Górze

"Zadaniem Roku Wiary jest nowe przylgnięcie do Chrystusa poprzez głębsze rozumienie Jego tajemnic we wspólnocie Kościoła. W tym samym duchu odbieramy decyzję Ojca Świętego Benedykta XVI o rezygnacji z urzędu Następcy Świętego Piotra"- napisał w komunikacie pasterskim abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Komunikat pasterski zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach w II niedzielę Wielkiego Postu 24 lutego br.

Metropolita częstochowski będzie przewodniczył 27 lutego w bazylice jasnogórskiej o godz. 20.00 Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat Benedykta XVI. Następnie o godz. 21.00 w Kaplicy Matki Bożej zostaną zawierzone Maryi wszystkie sprawy Kościoła. Hierarcha zaprosił do wspólnego dziękczynienia za papieża kapłanów, osoby konsekrowane i wszystkich wiernych. Podkreślił, że pielgrzymka Benedykta XVI do Częstochowy i na Jasną Górę w maju 2006 r. "pozostaje dla nas szczególnym zobowiązaniem".

Abp Depo zalecił również, aby 28 lutego br. we wszystkich parafiach i wspólnotach zakonnych zostały odprawione nabożeństwa dziękczynne za osobę i posługę Benedykta XVI.

Więzi kard. Josepha Ratzingera - Benedykta XVI z Jasną Górą i Częstochową sięgają pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę 6 czerwca 1979 r. Kard. Ratzinger odwiedził Jasną Górą również 11 września 1980 r., kiedy przybył do Polski jako członek 16-osobowej delegacji Konferencji Episkopatu Niemiec pod przewodnictwem kard. Josepha Höffnera z Kolonii, na zaproszenie Episkopatu Polski. Podczas tej wizyty spotkał się m. in. z bp Stefanem Barełą ordynariuszem diecezji częstochowskiej.

Ponadto 26 maja 2002 r. przybył na Jasną Górę po konsekracji biskupiej, której udzielił w Radomiu bp. Zygmuntowi Zimowskiemu - swojemu wieloletniemu współpracownikowi. Celebrował wówczas w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej, chociaż sam nie przypomniał tego wydarzenia. Przeor jasnogórski o. Marian Lubelski wręczył wówczas kard. Josephowi Ratzingerowi kopię wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej z życzeniami, aby wspomagała go w dalszej posłudze Kościołowi, jako współpracownika Jana Pawła II. Podczas tej wizyty kard. Ratzinger spotkał się z abp Stanisławem Nowakiem metropolitą częstochowskim i odwiedził archikatedrę Świętej Rodziny.

Już jako papież Benedykt XVI pielgrzymował na Jasną Górę 26 maja 2006 r., podczas pielgrzymki do Polski, która odbyła się w dniach 25-28 maja 2006 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Archidiecezje uczczą Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.