Arcybiskup Grzegorz Ryś prosi o pomoc w zakupie respiratorów dla szpitala

Arcybiskup Grzegorz Ryś prosi o pomoc w zakupie respiratorów dla szpitala
(fot. youtube.com)
1 rok temu
PAP / KAI / jb

- Wspomóżmy naszych braci i siostry lekarzy i pielęgniarki - mają oni wystarczająco dużo cierpienia przy okazji tej epidemii. To nasz absolutny obowiązek - podkreślił metropolita łódzki.

Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś zaapelował w środę do łodzian o pomoc w zakupie respiratorów dla uniwersyteckiego szpitala im. Barlickiego w Łodzi. Jednocześnie - w imieniu Archidiecezji Łódzkiej - abp. Ryś przekazał środki na zakup dwóch takich urządzeń.

- Jeszcze wczoraj miało być nas tu wielu – wszyscy bracia i siostry z różnych kościołów, a teraz wolno nam się spotkać w pięć osób, w gronie domowników. To jest bardzo trudne, ale to zaproszenie Boga wszystko zmienia – zauważył metropolita łódzki.

- Tę samotność, na którą jesteśmy skazani przez epidemię możemy przeżyć inaczej, to znaczy przeżyć ją pozytywnie – czytając to zaproszenie skierowane przez Boga - które się dzieje sam na sam, relacji ojciec i dziecko! - dodał.

Podczas południowej modlitwy nadawanej online z kaplicy łódzkiego metropolity arcybiskup Grzegorz Ryś odczytał list od prezesa łódzkiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi Pawła Czekalskiego, w którym poprosił on o pomoc w zakupie respiratorów dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

"W imieniu lekarzy i pacjentów zwracam się o pomoc w doposażeniu szpitala im. Barlickiego w sprzęt niezbędny do ratowania życia. Choroba, jaka obecnie nam zagraża (Covid-19) dotyczy głównie ciężkich zaburzeń oddechowych. Respirator jest urządzeniem niezbędnym w takich przypadkach, by zapewnić przeżycie choremu, a jednocześnie umożliwia nam skuteczne leczenie. W sytuacji epidemii staniemy przed trudnym moralnie i etycznie problemem, kogo do respiratora podłączyć i ratować jego życie, a komu odmówić i skazać na śmierć" – napisał dr Czekalski.

Lekarz dodał też, że obecnie w szpitalu im. Barlickiego - który jest placówką wielospecjalistyczną - tworzone są dodatkowe stanowiska dla pacjentów wymagających leczenia respiratorem. Niestety, ograniczeniem dla placówki jest brak tego typu urządzeń.

"W tej krytycznej i trudnej sytuacji ośmielam się prosić ekscelencję o pomoc" - napisał prezes łódzkiego samorządu lekarzy.

Odpowiadając na jego prośbę arcybiskup Grzegorz Ryś ogłosił, że w imieniu Archidiecezji Łódzkiej przekazał w środę szpitalowi im. Barlickiego sumę potrzebną do zakupu dwu respiratorów potrzebnych w łódzkim szpitalu.

Zapraszam wszystkich, abyśmy złożyli się na następne respiratory. Każdy dar będzie ważny; będzie ratowaniem życia i wsparciem dla lekarzy, by chronić ich przed przerażającymi decyzjami, komu dać respirator, a komu go nie dać. (...) Wspomóżmy naszych braci i siostry lekarzy i pielęgniarki - mają oni wystarczająco dużo cierpienia przy okazji tej epidemii. To nasz absolutny obowiązek - podkreślił metropolita łódzki.

Na stronie internetowej Archidiecezji Łódzkiej udostępniono numer konta, na które można wpłacać darowizny, które wykorzystane zostaną na zakup respiratorów dla szpitala im. Barlickiego: Bank PKO BP SA I Oddział w Łodzi, 98 1020 3352 0000 1602 0010 0362, Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi - z dopiskiem darowizna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
69,93 zł
99,90 zł

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Arcybiskup Grzegorz Ryś prosi o pomoc w zakupie respiratorów dla szpitala
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.