Arcybiskup Luksemburga nowym przewodniczącym COMECE

Arcybiskup Luksemburga nowym przewodniczącym COMECE
(fot. Guy Wolff / Église catholique à Luxembourg [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons)
3 lata temu
KAI / kk

Arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich SJ został 8 marca nowym nowym przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Wyboru dokonali delegaci konferencji biskupich z państw członkowskich Unii Europejskiej, zebrani na zgromadzeniu plenarnym COMECE w Brukseli.

60-letni abp Hollerich pokieruje pracami COMECE do 2023 r. Reprezentuje on Luksemburg w tym gremium od 2011 r. Od 2014 stoi on na czele Konferencji Europejskich Komisji "Iustistia et Pax", a od 2017 kieruje Komisją ds. Młodzieży w Radzie Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Arcybiskup Jean-Claude Hollerich jest jezuitą. W 1981 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego Prowincji Południowej Belgii i Luksemburga. Po odbyciu nowicjatu w Namur i dwuletniej posłudze duszpasterskiej w Luksemburgu, gdzie w latach 1983-1985 pracował jako nauczyciel w liceum francuskim w Vauban, wyjechał do Japonii. Tam studiował język i kulturę japońską, a od 1985 do 1989 kontynuował studiowanie teologii na Uniwersytecie Sophia w Tokio. Następnie licencjatem ukończył studia teologiczne we Frankfurcie nad Menem.

W dniu 21 kwietnia 1990 r. został wyświęcony na kapłana w Towarzystwie Jezusowym. Spędził wiele lat w Japonii, gdzie od 1994 roku wykładał język niemiecki, francuski i europeistykę na Uniwersytecie Sophia, a od 1999 r. był duszpasterzem studentów tego samego uniwersytetu. 18 października 2002 r. złożył śluby wieczyste w kościele św. Ignacego w Tokio. Ponadto od 2008 r. był przełożonym wspólnoty jezuitów na Uniwersytecie Sophia w Tokio i prorektorem Uniwersytetu do spraw ogólnych i studenckich.

12 lipca 2011 r. papież Benedykt XVI nominował go na arcybiskupa Luksemburga. Hollerich obecnie jest przewodniczącym stowarzyszenia "Sprawiedliwość i Pokój Europa", które zrzesza ponad trzydzieści krajowych komisji. Stowarzyszenie ma na celu interweniować w debacie publicznej w tematach związanych ze sprawiedliwością społeczną, budowaniem pokoju i ochroną środowiska.

Czterema wiceprzewodniczącymi COMECE zostali biskupi: Noël Treanor z Irlandii (w latach 1993-2008 sekretarz generalny COMECE), Mariano Crociata z Włoch, Jan Vokál z Czech i Franz-Josef Overbeck z Niemiec.

Z kolei bp Rimantas Norvila z Litwy został przewodniczącym komisji ds. stosunków z UE, bp Antoine Herouard z Francji - przewodniczącym komisji ds. społecznych, zaś bp Theodorus Cornelis Maria Hoogenboom z Holandii - komisji ds. prawnych.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i abp Paul Gallagher z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej wyrazili uznanie dla kardynała Reinharda Marxa, który po sześciu latach odchodzi ze stanowiska.

"W sprawach europejskich kard. Marx zawsze zajmował wyraźne stanowisko" - powiedział na pożegnalnej uroczystości 7 marca Jean-Claude Juncker. Dodał, że "niezbyt chętnie mówi o jego odejściu" z funkcji przewodniczącego COMECE. On ma wyrobioną markę w Europie, dodał przedstawiciel Unii Europejskiej. Podkreślił jednocześnie, że między Kościołem a Unią Europejską istnieje "ogromna zbieżność" w postaci wspólnych wartości, a kard. Marx zawsze wskazywał na ten związek.

Ustępującemu przewodniczącemu COMECE podziękował także w imieniu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher. Podkreślił, że Watykan szczególnie wysoko ocenia to, co uczynił kard. Marx dla rozwijania wymiany, dialogu i współpracy między Kościołem katolickim a Unią Europejską. "Głos chrześcijański w Europie stał się silniejszy niż kiedykolwiek dotąd" - stwierdził watykański sekretarz ds. stosunków z państwami.

Dziękując za słowa uznania kard. Marx podkreślił, że Europa jest dla niego "sprawą serca". "Niezbyt chętnie odchodzę, to przecież czujecie" - powiedział arcybiskup Monachium, który przewodniczącym COMECE był nieprzerwanie od 2006 r., przez dwie kadencje. Ale "możecie mi wierzyć, że tę tematykę będę nadal śledził i bardzo się nią interesował oraz że dokładnie będę się przyglądał, co robi COMECE" - zapewnił.

Zgodnie ze statutem COMECE przewodniczący jest wybierany na trzyletnią kadencję i może być tylko raz wybrany ponownie.

"Wybór na kolejną kadencję jest, dzięki Bogu, niemożliwy" - powiedział metropolita Monachium i Fryzyngi podczas spotkania z dziennikarzami. Dodał, że w ten sposób odpadnie mu kilka terminów w Brukseli, ale - dodał - pozostanie nadal obecny "na płaszczyźnie europejskiej".

W okresie jego przewodniczenia pracom COMECE ogłoszono m.in. wspólne stanowisko z biskupami USA na temat porozumienia handlowego TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji), a także opracowano raport ws. polityki zagranicznej oraz polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Następca niemieckiego kardynała będzie kierował pracami COMECE przez pięć lat (2018-23). Trwające obecnie zgromadzenie plenarne tego gremium wybierze ponadto czterech nowych wiceprzewodniczących oraz przewodniczących dwóch komisji: społeczno-prawnej i ds. kontaktów z komisją zagraniczną Unii Europejskiej. Przewiduje się, że do uczestników zgromadzenia plenarnego COMECE przemówi 9 marca szefowa dyplomacji Unii Europejskiej, Federica Mogherini, natomiast gościem obrad delegatów ds. europejskich w episkopatach reprezentowanych w COMECE był 7 marca abp Paul Gallagher.

Na zaproszenie arcybiskupa Brukseli kard. Jozefa De Kesela, w godzinach wieczornych 8 marca zostanie odprawiona będzie w kościele Notre-Dame du Sablon "Msza za Europę". Liturgia połączona będzie z objęciem funkcji przez nowego przewodniczącego COMECE. Nazajutrz, 9 marca w siedzibie COMECE spotka się on z dziennikarzami na swojej pierwszej konferencji prasowej.

W COMECE reprezentowani są przedstawiciele konferencji biskupich ze wszystkich 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Informują oni episkopaty swoich krajów m.in. o bieżących tematach europejskich i aktywnie uczestniczą w rozmowach z instytucjami unijnymi. W październiku 2017 r. COMECE zorganizowała w Rzymie spotkanie dialogu z 350 wysokiej rangi naukowcami, duchownymi i urzędnikami Unii Europejskiej na temat przyszłości naszego kontynentu. Do uczestników spotkania przemawiał Franciszek, wzywając rządzących, aby do kwestii uchodźców podchodzili mądrze i z sercem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Arcybiskup Luksemburga nowym przewodniczącym COMECE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.