Avvenire: niezwykły apel Benedykta XVI

Avvenire: niezwykły apel Benedykta XVI
(fot. EPA/DANILO SCHIAVELLA)
KAI / wab

Na niezwykły charakter wczorajszego apelu Benedykta XVI o modlitwę w intencji Kościoła w Chinach zwraca uwagę na łamach włoskiego dziennika katolickiego Avvenire Gianni Cardinale. Zdaniem cenionego publicysty fakt zabrania przez papieża osobiście głosu na temat delikatnej sytuacji tamtejszych katolików jest czymś zupełnie wyjątkowym.

Wystąpienie Ojca Świętego wynika z wyjątkowo trudnych chwil, jakie przeżywają obecnie wierni i biskupi w Chinach – zauważa Cardinale. Przypomina nielegalne udzielenie sakry biskupiej 20 listopada w Chengde - na które Stolica Apostolska odpowiedziała bardzo zdecydowanym komunikatem, oskarżającym reżim w Pekinie o „poważne pogwałcenie wolności religijnej” i negatywną rolą wiceprzewodniczącego Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, Anthony Liu Bainiana. Wczorajsze słowa Benedykta XVI związane są natomiast z zapowiedzią, iż od 7-9 grudnia ma się zebrać w Pekinie Krajowy Kongres Delegatów Katolickich, który ma wybrać przewodniczącego Stowarzyszenia Patriotycznego oraz przewodniczącego Rady Biskupów Chińskich (nieuznawany przez Stolicę Apostolską odpowiednik konferencji episkopatu).

DEON.PL POLECA
Publicysta „Avvenire” przypomina, że w poprzednim Kongresie, w roku 2004 uczestniczyło około 300 osób, w tym biskupi, duchowni, osoby świeckie i funkcjonariusze rządowi. Należy oczekiwać, iż reżim będzie dążył, aby w obecnym wzięli udział wszyscy biskupi oficjalni, z których zdecydowana większość została uznana także przez Watykan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Avvenire: niezwykły apel Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.