Bartłomiej I apeluje o poszanowanie człowieka

Bartłomiej I apeluje o poszanowanie człowieka
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ptsj

Ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I zaapelowało większe zaangażowanie świata w likwidację przemocy oraz w sprawę poszanowania godności człowieka. W orędziu na Boże Narodzenie honorowy zwierzchnik prawosławia podkreśla niepodzielną godność każdego człowieka, którą należy chronić. "Naszym obowiązkiem jest uczynić wszystko co możliwe, aby skończyć z szeroko rozpowszechnionym brakiem poszanowania wobec człowieka" - stwierdził patriarcha.

Bartłomiej I napiętnował coraz silniejszą falę “przemocy i barbarzyństwa" wobec chrześcijan, która często - zwłaszcza na Bliskim Wschodzie - dokonuje się w imię religii. Ale przecież "struktura ideologiczna, społeczna, czy religijna, która gardzi człowiekiem stworzonym na obraz Boga i nakazuje lub toleruje zabijanie ludzi w okrutny i prymitywny sposób, z pewnością nie ma nic wspólnego z Bogiem miłości".

DEON.PL POLECA

Kościoły prawosławne obchodzą święta Bożego Narodzenia w różnych terminach. W niektórych Kościołach, np. Konstantynopola, Rumunii i Bułgarii Boże Narodzenie obchodzone jest tak jak w Kościele katolickim, a więc 24/25 grudnia. W innych, np. w Rosyjskim, czy Serbskim Kościele Prawosławnym, Boże Narodzenie przypada 6/7 stycznia. Tam bowiem obowiązuje kalendarz juliański.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bartłomiej I apeluje o poszanowanie człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.