Bbp Zollitsch zadowolony z przebiegu dialogu

KAI / drr

Sprawa rozpoczętego w ub. roku dialogu w Kościele jest jednym z głównych tematów rozpoczętego 27 lutego czterodniowego spotkania.

Plan zakrojonego na pięć lat dialogu, którego celem ma być odzyskanie utraconego zaufania na skutek ujawnienia skandali seksualnych z udziałem duchowieństwa oraz opracowanie perspektyw na przyszłość dla pracy Kościoła, przedstawił abp Robert Zollitsch jesienią 2010 r.

W ramach zaplanowanego do 2015 r. procesu, zostaną przeprowadzone w Kościele Niemiec kongresy, spotkania oraz inne możliwości dialogu dotyczące wiary i Kościoła we współczesnym społeczeństwie, a ich uczestnikami - duchowni i świeccy, osoby reprezentujące ruchy kościelne i przedstawiciele takich organizacji, jak Caritas, Centralny Komitet Katolików Niemieckich czy Konferencja Przełożonych Zakonnych. Biskupi postanowili poświęcić każdy rok innemu tematowi, związanemu z podstawowymi zadaniami Kościoła.

I tak ubiegły rok był poświęcony tematowi: "Wierzyć dzisiaj. W jakim miejscu się znajdujemy?". Temat ten rozpocząć :proces dialogu" w dniach 8 i 9 lipca 2010 r. w Mannheim. W bieżącym roku wiodącym tematem procesu dialogu będzie: "Nasza odpowiedzialność w wolnym społeczeństwie" (diakonia), w 2013 r. tematem będzie liturgia ("Oddawanie czci Bogu dzisiaj"), 2014 r. będzie przebiegał pod hasłem świadectwa wiary ("Martyria - świadczyć wiarę we współczesnym świecie"), a 2015 r. będzie poświęcony podsumowaniu wszystkich tematów dyskutowanych w ciągu pięciu lat "procesu dialogu".

Analizując sytuację w 27 niemieckich diecezjach abp Zollitsch przyznał, że od początku liczył się ze "zróżnicowaną dynamiką" tego procesu, gdyż każda diecezja może i powinna mieć swoje własne punkty ciężkości. Ogólnie inicjatywa jest dobra i dobrze się rozwija, o czym świadczą relacje biskupów z poszczególnych diecezji.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu ma nadzieję, że planowany na maj br. "-Katholikentag (zjazd katolików niemieckich) będzie stanowił "poważny krok naprzód" w procesie dialogu.

Obradujący w Ratyzbonie episkopat Niemiec zajmie się też problematyką związaną z przypadającym w październiku jubileuszem 50. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II (1962-1965). "Zastanowimy się, w jakiej formie będziemy do 2015 r. upamiętniali Sobór i jego impulsy" - powiedział abp Zollitsch i podkreślił, że najważniejsze teksty tego przełomowego wydarzenia w Kościele powinny być na nowo odczytane i interpretowane we wszystkich wspólnotach kościelnych w całym kraju.

Wśród tematów, które omawiają niemieccy biskupi na trwającym do 1 marca wiosennym zebraniu jest też sytuacja wydziałów teologicznych i kształconej tam kadry naukowej, a także etyka mediów.

Nie jest wykluczone, że zapadną już pewne decyzje dotyczące sytuacji należącej do Kościoła oficyny wydawniczej Weltbild w Augsburgu. Według niemieckich mediów, coraz bardziej intensywnie rozważana jest jej sprzedaż. Wydawnictwo Weltbild, największe na niemieckim rynku książkowym, jest własnością dwunastu diecezji katolickich, diecezji polowej w Berlinie oraz Związku Diecezji Niemieckich. Zatrudnia ok. sześciu tysięcy pracowników. Pod naciskiem publicznej debaty i zarzutu sprzedaży przez wydawnictwo tytułów propagujących erotykę i ezoterykę, w listopadzie ub. roku biskupi postanowili "wziąć rozwód" z domem mediowym Weltbild.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bbp Zollitsch zadowolony z przebiegu dialogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.