Będzie lepsza ochrona Obrazu Matki Bożej

Będzie lepsza ochrona Obrazu Matki Bożej
(fot. Fergal of Claddagh / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / mh

Przygotowania do montażu nowej kasety na Cudowny Obraz to najważniejszy element kończących się prac konserwacyjno-remontowych Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Zainstalowana zostanie specjalna skrzynia z urządzeniami zapewniającymi odpowiedni mikroklimat dla historycznej Ikony. Prace związane z montażem nowej kasety planowane były już dużo wcześniej i tylko przypadkowo zbiegły się w czasie z profanacją Obrazu, jaka miała miejsce 9 grudnia br.

"Nowa kaseta ma izolować Obrazu od klimatu samej kaplicy" - powiedział prof. Wojciech Kurpik, długoletni konserwator jasnogórskiego Wizerunku. Zdaniem konserwatora otoczenie Obrazu hermetyczną atmosferą z uwzględnieniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa będzie "lepszym zabezpieczeniem przed wybrykami z jakimi mieliśmy do czynienia ostatnio".

Po zainstalowaniu nowej kasety Obraz Matki Bożej będzie miał warunki podobne do tych, w jakie wyposażone są najwybitniejsze dzieła sztuki w najlepszych muzeach. "Nowa kaseta wytworzy klimat o idealnych parametrach, w jakich drewno powinno się znajdować i jeśli wtedy nastąpi pogorszenie stanu Obrazu, będzie to świadczyć o tym, że trzeba szukać przyczyn w samej jego materii " - powiedział prof. Kurpik.

Przy okazji obecnych prac Cudowny Obraz Matki Bożej poddany został konserwacji. Jego stan jest dobry i stabilny - zapewnił prof. Kurpik.

Jego zdaniem warto było przyjechać i przyjrzeć się Obrazowi, tym bardziej, że ostatnie oględziny nie wypadły najlepiej. "Miniona zima była bardzo sucha, czego skutki od razu mogliśmy zauważyć. W tej chwili nie ma nic groźnego, jedynie pojawiły się niewielkie, drobne odspojenia, które natychmiast zostały naprawione" - poinformował konserwator. Przestrzegł, że przed Obrazem jest najtrudniejszy okres czyli zima. "Wtedy, gdy są mrozy i ogrzewa się pomieszczenie, powietrze jest bardzo suche i odbiera wilgoć ze wszystkiego: ze ścian, z ubrań, i oczywiście z drewna, skutkiem czego ono się kurczy. To rzutuje na stan polichromii i warstw malarskich" - tłumaczył prof. Kurpik.

DEON.PL POLECA

Zdaniem konserwatora stan Obrazu jest stabilny. Tym razem, jak poinformował prof. Kurpik, konieczne było wykonanie kilka zastrzyków by wprowadzić substancję klejącą w szczeliny, powstałe w skutek odspojenia warstw wierzchnich.

Na czas wykonywanych prac Kaplica była zamknięta od poniedziałku, 17 grudnia. Montaż kasety jest planowany na początek przyszłego, 2013 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie lepsza ochrona Obrazu Matki Bożej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.