Benedykt XVI: jestem starym człowiekiem u kresu życia

Benedykt XVI: jestem starym człowiekiem u kresu życia
(fot. Vatican News / youtube.com)
PAP / sz

"Jestem starym człowiekiem u kresu życia" - powiedział emerytowany papież Benedykt XVI w rozmowie z niemieckimi mediami. Przyznał też, że tęskni za Bawarią, z której pochodzi.

Wysłannicy bawarskiego regionalnego nadawcy Bayerischer Rundfunk i monachijskiego dziennika "Muenchner Merkur" odwiedzili Benedykta XVI w dawnym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszka od czasu swego ustąpienia z urzędu w 2013 roku.

Na stronie Bayerischer Rundfunk rozmowa ukazała się w poniedziałek, na portalu "Muenchner Merkur" dzień wcześniej.

Emerytowany papież powiedział, że tęskni za Bawarią, gdzie przyszedł na świat w niewielkiej miejscowości Marktl am Inn i gdzie spędził część życia.

"Sercem będę zawsze związany z Bawarią i wieczorem zawsze polecam nasz kraj Panu Bogu" - zaznaczył.

Osobisty sekretarz Benedykta XVI arcybiskup Georg Gaenswein w rozmowie z BR i "MM" powiedział, że były papież, który w kwietniu skończy 93 lata, jest zbyt słaby, by podróżować. "Często jednak powtarza: mimo wszystko jestem w Bawarii, w swoim sercu wędruję po swojej ojczyźnie" - dodał.

"To wędrowanie niezależne od jego sił fizycznych i ograniczeń" - podkreślił abp Gaenswein.

Jak dodał, Benedykt XVI szczególnie przepada za słodyczami z Bawarii i opiekujące się nim zakonnice na początku musiały nauczyć się gotowania po bawarsku.

Abp Gaenswein zaznaczył ponadto, że Benedykt XVI nigdy nie żałował swojej decyzji o ustąpieniu z papieskiego urzędu. "Była to decyzja poprzedzona długimi i licznymi modlitwami, (...) której nigdy nie żałował. Papież jest ze sobą w pełnej zgodzie" - powiedział.

28 lutego 2013 roku Benedykt XVI jako pierwszy od ponad 700 lat papież dobrowolnie zrezygnował z piastowanego urzędu. 13 marca tego samego roku urząd ten objął jego następca, obecny papież Franciszek.

Materiał można przeczytać pod tym linkiem (w j. niemieckim).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elio Guerriero
41,94 zł
59,90 zł

Epoka Ratzingera
Zrozum człowieka, który zmienił Kościół i wpłynął na losy świata

Cudowne dziecko teologii, ekspert soborowy, „pancerny kardynał”, papież-intelektualista, obrońca ortodoksji, „skromny pracownik winnicy Pańskiej”. Obraz życia Josepha Ratzingera, budowany na doniesieniach medialnych,...

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI: jestem starym człowiekiem u kresu życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.