Benedykt XVI mianował 6 nowych kardynałów

Benedykt XVI mianował 6 nowych kardynałów
(fot. CTV)
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / Radio Watykańskie / CTV / mh

Nazwiska sześciu nowych kardynałów - z Kurii Rzymskiej oraz z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej - ogłosił Benedykt XVI na zakończenie audiencji ogólnej 24 października w Watykanie. Jednocześnie zapowiedział, że konsystorz, na którym wręczy im insygnia ich godności, odbędzie się za miesiąc - 24 listopada.

"Kardynałowie mają za zadanie pomagać Następcy św. Piotra w pełnieniu jego posługi umacniania braci w wierze oraz bycia początkiem i podstawą jedności i wspólnoty Kościoła" - przypomniał papież. Po wymienieniu ich nazwisk dodał, że nowi kardynałowie "pełnią swe urzędy w służbie Stolicy Apostolskiej oraz jako ojcowie i pasterze Kościołów lokalnych w różnych częściach świata".

Ojciec Święty wezwał też do modlitw za nowych purpuratów, "prosząc o macierzyńskie wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, aby umieli zawsze kochać z odwagą i oddaniem Chrystusa i Jego Kościół".

 

Oto imiona i nazwiska arcybiskupów, przyszłych członków Kolegium Kardynalskiego:

James Michael Harvey (ur. 20 X 1949) - prefekt Domu Papieskiego, którego Ojciec Święty zamierza mianować archiprezbiterem papieskiej bazyliki św. Pawła za Murami,

Béchara Boutros Rai (25 II 1940) - patriarcha Antiochii maronitów w Libanie,

Baselios Cleemis Thottunkal (15 VI 1959) - arcybiskup większy Trivandrum Kościoła syromalankarskiego w Indiach,

John Olorunfemi Onayieyekan (29 I 1944) - arcybiskup Abudży w Nigerii,

Rubén Salázar Gómez (22 IX 1942) - arcybiskup Bogoty w Kolumbii,

Luis Antonio Tagle (21 VI 1957) - arcybiskup Manili na Filipinach.

Zapowiedziany konsystorz będzie piątym w obecnym pontyfikacie, a drugim w tym roku. Poprzedni odbył się 18 lutego br. Benedykt XVI mianował dotychczas (nie licząc dzisiejszej decyzji) 84 purpuratów, z których 7 już zmarło (w tym kardynał-nominat Ignacy Jeż).

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczyć będzie 211 członków, w tym 122 poniżej 80. roku życia. Wśród nowo mianowanych będzie dwóch najmłodszych kardynałów: zwierzchnik katolickiego Kościoła syromalankarskiego B. C. Thottunkal (53 lata) i metropolita stolicy Filipin abp L. A. Tagle (55).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI mianował 6 nowych kardynałów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.