Benedykt XVI: nie jestem współautorem książki kard. Saraha
Kardynał Sarah zadzwonił we wtorek rano z prośbą od papieża seniora, aby usunąć jego imię, nazwisko oraz zdjęcie z okładki książki.
Benedykt XVI zdystansował się od autorstwa książki o kapłaństwie i celibacie, którą opublikował kard. Robert Sarah. Abp Georg Gänswein, prywatny sekretarz Benedykta XVI, powiedział we wtorek austriackiej agencji katolickiej "Kathpress" w Rzymie, że na prośbę papieża-seniora kard. Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zadzwonił wcześnie rano we wtorek, aby poprosić francuskiego wydawcę o usunięcie nazwiska i zdjęcia Benedykta XVI. z okładki książki.
Ponadto ma zostać wykreślony podpis Benedykta XVI pod wstępem i wnioskami w książce „Des profondeurs de nos coeurs” - „Z głębi naszych serc” ponieważ nie napisali jej wspólnie.
- Wkład do głównej części książki papieża-seniora jest jednak w „100 procentach Benedykta” - powiedział abp Gänswein.
Książka ma zostać opublikowana we Francji 15 stycznia, a w USA i Niemczech w lutym br.
Tekst o kapłaństwie papież-senior napisał latem 2019 r. - powiedział abp Gänswein. Benedykt XVI na prośbę kard. Saraha dał mu wolną rękę co do dysponowania tekstem. Wiedział też, że tekst ma pojawić się w książce.
"Benedykt XVI nie został jednak poinformowany o faktycznej formie i układzie planowanej książki" - powiedział abp Gänswein.
Ponadto nie wyjaśniono kwestii praw autorskich Benedykta XVI. Papież-senior, jako współautor, powinien zawrzeć umowę z wydawnictwem "Fayarda", ale niestety do tego nie doszło. „Było to nieporozumienie bez kwestionowania dobrych intencji kard. Saraha” - dodał abp Gänswein.
Fragment książki ukazał się w poniedziałkowym wydaniu francuskiego dziennika „Le Figaro”, co wywołało debatę, m. in. dotyczącą tego, czy aby papież-senior nie kontestuje stanowiska obecnego papieża Franciszka na temat celibatu i możliwości wyświęcania żonatych mężczyzn w ogłoszonym przez niego posynodalnym listem na zakończenie Synodu dla Amazonii. Na koniec większość jego uczestników opowiedziała się za ograniczonym i wyjątkowym złagodzeniem celibatu, aby, w razie potrzeby, diakoni - tzw. "viri probati" mogli otrzymać święcenia kapłańskie. Sam Franciszek kilkakrotnie podkreślał, że nie popiera idei dobrowolnego celibatu. Jego zdaniem wyjątki można wprowadzić tylko wyjątkowo i to na obszarach, w których istnieje taka potrzeba duszpasterska.
W obecnym kształcie kwestii celibatu poświęcone jest 175 stron książki, na którą składają się dwa teksty, jeden papieża-seniora, drugi kard. Saraha oraz wprowadzenie i zakończenie podpisane przez obydwu autorów.
Skomentuj artykuł