Benedykt XVI przerwał milczenie. Wypowiedział się o celibacie księży

Benedykt XVI przerwał milczenie. Wypowiedział się o celibacie księży
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
6 miesięcy temu
PAP / df

Mocna wypowiedź Benedykta XVI została uznana przez watykanistów za wydarzenie wyjątkowe. Zapowiadając swą dymisję w 2013 roku wyjaśniał, że pozostanie "ukryty dla świata". 

"Nie mogę milczeć" - podkreślił w książce, którą napisał z prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynałem Robertem Sarahem .

Książka "Z głębi naszych serc" ukaże się w środę. Jej fragmenty opublikował francuski dziennik "Le Figaro"; najpierw na swej stronie internetowej, a następnie w poniedziałkowym wydaniu.

Papież Ratzinger podkreśla: celibat ma "wielkie znaczenie" i jest "niezbędny, aby nasza droga ku Bogu mogła pozostać fundamentem naszego życia".

Opinia emerytowanego papieża została przedstawiona w książce trzy miesiące po synodzie biskupów na temat Amazonii, w trakcie którego jedną z poruszanych kwestii była możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn, tzw. viri probati na księży na odległych terenach, gdzie brakuje kapłanów.

Większość biskupów w głosowaniu na zakończenie obrad opowiedziała się za możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów, co wywołało protesty części konserwatywnej hierarchii i środowisk katolickich. W najbliższych miesiącach ogłoszony zostanie postsynodalny dokument papieża, czyli adhortacja apostolska, w którym wypowie się w tej sprawie.

Do tych obrad Benedykt XVI i kardynał Sarah nawiązali mówiąc, że spotkali się w minionych miesiącach po "dziwnym synodzie medialnym, który przeważył nad synodem realnym". To ich komentarz do rozgłosu, jakiemu media nadały sprawie dyskusji na temat przedstawionej propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn.

Emerytowany papież i kardynał z Gwinei tłumacząc intencje książki zaznaczyli w niej, że podzielili się swym "zaniepokojeniem". "Robimy to - dodali - w duchu miłości i jedności Kościoła".

"Jeśli ideologia dzieli, to prawda łączy serca" - zaznaczyli.

Benedykt XVI stwierdził: "z codziennego odprawiania Eucharystii, które zakłada stałą służbę Bogu, zrodziła się spontanicznie niemożliwość związku małżeńskiego". Jego zdaniem "nie jest możliwa jednoczesna realizacja dwóch powołań". Należy zatem w jego przekonaniu "zrezygnować ze wszystkich kompromisów".

Wtóruje mu kardynał Sarah podkreślając: "Nie możemy proponować kapłanów drugiej kategorii".

Mocna wypowiedź Benedykta XVI w obronie celibatu została uznana przez watykanistów za wydarzenie wyjątkowe. Zapowiadając swą dymisję w 2013 roku wyjaśniał, że pozostanie "ukryty dla świata". Mieszka w rezydencji w Ogrodach Watykańskich. Obecnie ma 92 lata, a niedawno powiedział bawarskiej telewizji, że jest "starym człowiekiem u kresu życia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
22,14 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI przerwał milczenie. Wypowiedział się o celibacie księży
Komentarze (27)
JA
Jan Antoni
14 stycznia 2020, 10:16
Wydaje się, że emerytowany, a przede wszystkim BYŁY Papież nie powinien się wypowiadać w kwestiach, które dotyczą decyzji i rozstrzygnięć kanonicznych RZECZYWISTEGO Papieża, a tym jest SS. Franciszek. Ktoś mu źle doradził. Eks-Papież mógł, jeśli nurtowała go troska, skierować do Papieża Franciszka prywatny list, bez upubliczniania swojego stanowiska i wątpliwości. Bo został wprowadzony zamęt i nadwątlony autorytet JEDYNEGO Papieża. Aż dziwne, że takie działanie podjął wytrawny i wielce zasłużony znawca Kościoła jakim jest Joseph Ratzinger. Nie wiemy jednak jednego: na ile była to własna inicjatywa Benedykta? Być może jakieś lobby wykorzystało rozważania byłego Papieża do realizacji własnych celów. Wypowiedź miała przecież jakiegoś redaktora, konsultantów, adiustatorów - jest niepojęte dlaczego nie została uzgodniona z Papieżem Franciszkiem.
MS
~Mat S
14 stycznia 2020, 23:12
Co do zasady zgadzamy się . Zgodzić też powinniśmy się co do tego, że wybitny znawca Kościoła wiedząc, że prywatny list przyniesie zamierzony efekt nie publikowałby szerzej..
LL
Luki Luck
15 stycznia 2020, 21:18
Wybitnym znawcą kościoła jest Jezus, a i papież też człowiek. Wolę szczerego księdza męża czy żonę niż hipokrytę.
TK
~Tomasz Koźlak
13 stycznia 2020, 21:10
A co tam u o. Kamera?
ML
~Marek Leszczyński
13 stycznia 2020, 20:36
To smutne, że były Papież nie umie się wycofać wbrew wcześniejszym deklaracjom. Wprowadza to niestety zamęt.
KP
~katolik pomniejszego płazu
14 stycznia 2020, 09:22
jak mówi Pismo: "Jeśli wy mówić przestaniecie kamienie wołać będą!"
RL
~Remigiusz Lewski
13 stycznia 2020, 19:52
Jak można ufać komuś, kto przeżył życie w celibacie, gdy mówi, że celibat jest niezbędny? Jak można ufać księżom, ktorzy bardziej widzą Boga w hostii, niż w drugim człowieku? Mam wrażenie, że chcemy wznieść się ponad siebie tak bardzo, że przestajemy bezpowrotnie być sobą. To bardzo smutne.
GG
~Gość Gość
13 stycznia 2020, 19:09
Wniosek jest taki, że skoro mężczyzna codziennie poświęca czas na pracę, to również powinien pozostać w celibacie. Nie można służyć jednocześnie żonie i mamonie.
RL
~Remigiusz Lewski
14 stycznia 2020, 07:52
Haha, w punkt, powołanie to powołanie:)
PZ
~Piotr Ziębaczewski
13 stycznia 2020, 18:37
No to jak widać przynajmniej Apostoł Piotr jak i adresaci pawłowego listu do Tymoteusza oraz pierwsze tysiąclecie chrześcijaństwa - nie mówiąc o wspomnianych przez ~Jan Wroncki Braciach z Kościołów Wschodnich - nie mają dla siebie miejsca w Kościele. Troszeczkę znając teksty Josepha Ratzingera i Benedykta XVI powstałe na przestrzeni lat 1958-2013 mam poważne wątpliwości co do przypisywania Mu podobnie radykalnych w sensie wypowiedzi. Gwoli dokładności - wiele osób myli pojęcie "zachowania czystości" - do czego powołany jest każdy, zarówno celibatariusze jak małżonkowie z pojęciem "zachowania celibatu" czyli przyrzeczeniem niewstępowania w związek małżeński. Przywołane Kościoły obrządku wschodniego - czy to pozostające czy też nie w jedności z Papiestwem - mają w tym zakresie wypracowaną regułę - warto poczytać np. Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich. Przyznam, że śmierdzi mi to po prostu manipulacją.
JM
Jarosław Mikołajewski
15 stycznia 2020, 01:44
Czy Pan sądzi, że Cerkiew czy inne Kościoły wschodnie popierają zamęt moralny i rozmywanie granic? Niestety, to nie są reformy, to jest przygotowywanie "wersji soft" Kościoła Katolickiego. I nic to, że we Wspólnotach protestanckich kończy się taka "reforma" klęską.
SW
~Szymon Wyr
13 stycznia 2020, 18:19
Panie Wojciechu Sobolski. Przypominam panu, że Franciszek to nie ktoś z łapanki, tylko papież - Piotr naszych czasów. To Duch Święty wybrał Go na Stolicę Piotrową. A papież emeryt powinien dotrzymać tego, co obiecał, że pozostanie "ukryty dla świata". Jako wielki teolog powinien wiedzieć, że Papież jest nieomylny w kwestiach wiary. Kropka. Ojcze Święty Franciszku Bóg jest z Tobą!
JM
~Jarosław Mikołajewski
14 stycznia 2020, 00:18
Niekoniecznie! Oczywiście, że Duch Święty oświeca kardynałów, ale czy są oni bezgrzeszni? Czy zawsze postępują zgodnie z natchnieniami Ducha? Och, chciałbym, żeby tak było!
RL
~Remigiusz Lewski
14 stycznia 2020, 07:54
Amen.
GK
~Grzegorz Król
14 stycznia 2020, 11:18
Aha, ale jak również nieomylny w sprawach wiary Jan Paweł II orzekł ex cathedra, że droga do święceń kapłańskich dla kobiet jest definitywnie zamknięta, co potwierdziła też Kongregacja ds. Nauki Wiary, to najwyraźniej już dla obecnego papieża nie stanowi to problemu - będzie powoływał kolejne komisje, z których jakaś być może orzeknie w końcu, że jednak można wyświęcać kobiety na diakonów... Tyle znaczy nieomylność jednego papieża dla drugiego, też rzekomo nieomylnego...
JW
~Jan Wroncki
14 stycznia 2020, 16:56
@Grzegorz Król: Jak widać nie wiesz, iż diakonat nie jest sakramentem kapłaństwa; święcenie diakonatu nie daje ani władzy odpuszczania grzechów ani przeistaczania chleba i wina w Ciało i Krew Pana. Paleochrześcijaństwo ochoczo i twórczo korzystało z posługi diakonis, nie posługuj się więc kłamstwem.
JM
Jarosław Mikołajewski
15 stycznia 2020, 01:37
Co to jest "paleochrześcijaństwo"? Czy mogę prosić o przykłady?
JM
Jarosław Mikołajewski
15 stycznia 2020, 01:45
Czy jakiś kanonista mógłby się wypowiedzieć w tej kwestii? Wydaje mi się, że to nie była formalnie rzecz biorąc wypowiedź ex cathedra.
AA
~Awf Awf
13 stycznia 2020, 16:47
Brawo!!! To jest prawdziwy papież i prorok!!!
WD
Wujek Dobra Rada
13 stycznia 2020, 16:27
Choć nie jestem jakimś wielkim przeciwnikiem zmian w celibacie to oczywiście już zamówiłem książkę. Jestem pewien, że będzie jak powiew świeżego powietrza.
WS
~Wojciech Sobolski
13 stycznia 2020, 12:48
Może to otrzeźwi co niektórych miłośników zmian! Brawo kochany Benedykcie XVI! To, że ten wielki teolog użył zwrotu " Nie mogę milczeć" wskazuje na ważkość sytuacji, jaką zgotował nam, czyli Kościołowi, Franciszek i jego zwolennicy. Dla mnie fakt, że papież emeryt mimo swoich 92 lat, po nieszczęsnej abdykacji, jest wśród nas, żyje i zabiera głos to znak od Boga.
MH
~Morit Hh
13 stycznia 2020, 09:53
Brawo podobne mam odczucie jak Benedykt były papież ale jak człowiek z czymś się nie zgadza z obecnym papieżem to liberalni już mówią że się buntuje na kościół albo że działam przeciw niemu.
JW
~Jan Wroncki
13 stycznia 2020, 08:15
Ano widzisz, siostrzany Kościele Prawosławny i Unicki, ano widzisz, Siostrzany Kościele Ewangelicki, ano widzisz, Siostrzany Kościele Anglikański - tkwisz po uszy w błędzie... Co do kard. Saraha - koń jaki jest, każdy widzi, szkoda, że na ową ultrakonserwatywną chabetę ładuje się i papieża Benedykta. Szkoda, że lekcja "Dominus Iesus" została zapomniana. Szkoda. Zwłaszcza w kontekście Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan.
AS
~Antoni Szwed
13 stycznia 2020, 11:08
Pełnia prawdy chrześcijańskiej jest w Kościele katolickim a nie anglikańskim czy ewangelickim. Ekumenizm ma o tyle sens, o ile jest zachętą powrotu innowierców na łono Kościoła katolickiego. Powinno się iść tam, gdzie jest więcej prawdy i łaski, a nie tam, gdzie ich jest znacznie mniej. Papież Benedykt XVI i Kardynał Sarah mają rację, upominając się o zachowanie celibatu księży, bo to służy dobru Kościoła. Ksiądz z żoną i dziećmi znacznie mniej poświęcałby się służbie Kościoła, przez co wierni wiele by na tym tracili. Głosy Papieża i Kardynała są ważne i potrzebne.
ML
~M L
13 stycznia 2020, 13:14
Akurat wspominany kosciol unicki (Ukrainski Kosciol Greckokatolicki) jest tez kosciolem katolickim, ktory jest absolutnie rownoprawny z Kosciolem rzymskokatolickim. Jego przedstawiciel moze zostac kardynalem, uczestniczyc w konklawe i teoretycznie zostac wybrany na papieza. W 2005 roku uczestniczyl w konklawe byly zwierzchnik Ukrainskiego Kosciola Greckokatolickiego Lubomyr Huzar, ktory zostal mianowany kardynalem przez Jana Pawla II. Tak samo byli kardynalami jego poprzednicy Myroslaw Lubacziwski, Josyf Slipyj lub pod koniec XIX wieku Sylwestr Sembratowycz.
JM
~Jarosław Mikołajewski
14 stycznia 2020, 00:16
Ale gdzie jest ta pełnia pełnia prawdy po tylu zmianach?
JM
Jarosław Mikołajewski
15 stycznia 2020, 01:48
Jeszcze raz powtórzę. Nie sądzę, żeby Kościoły wschodnie, w tym Cerkiew, popierały takie zmiany, które są tzw. liberalizacji w Kościele; zmiany, które tylko udają reformę.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI przerwał milczenie. Wypowiedział się o celibacie księży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.