Kontrowersje wokół książki kard. Saraha i Benedykta XVI. Czy papież emeryt faktycznie jest autorem książki? 

Kontrowersje wokół książki kard. Saraha i Benedykta XVI. Czy papież emeryt faktycznie jest autorem książki? 
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
6 miesięcy temu
PAP / wp.pl / ml

Watykaniści twierdzą, że Benedykt XVI nie jest autorem książki. Kard. Sarah na Twitterze odniósł się do tych doniesień: "ataki zdają się insynuować kłamstwo z mojej strony".

W poniedziałek w nocy pojawiły się informacje, że Benedykt XVI wcale nie jest jednym z autorów książki "Z głębi naszych serc". Informację tę podali watykaniści powołując się na "źródła bardzo bliskie" papieżowi emerytowi. 

Dziennikarka Eva Fernandez z radia COPE, które należy do episkopatu Hiszpanii, napisała wprost, że jedynym autorem publikacji jest kardynał Robert Sarah, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który na okładce widnieje jedynie jako współautor. 

"Fernandez dodała, że Benedykt jedynie podzielił się z nim tekstem na temat kapłaństwa, nad którym pracował - ale nie dał mu pozwolenia na publikację" informuje "Wirtualna Polska". 

Argentyński dziennik "La Nacion" pisze, że papież emeryt nie jest autorem książki i nigdy nie widział nawet pełnego jej tekstu. Miał nie być także świadomy, że zostanie wymieniony jako autor na okładce

"Jasnym jest, że istnieje operacja medialna, od której Benedykt się dystansuje i której jest totalnie obcy" - pisze "La Nacion".

"Francuski «La Croix» donosi natomiast, że w poniedziałek wieczorem doszło do «żywej wymiany zdań» między ludźmi reprezentującymi obu papieży. Strona Franciszka miała jasno wyrazić opinię, że książka, w której Benedykt i Sarah wzywają do zachowania celibatu księży, może doprowadzić do sytuacji, w której nauczanie Benedykta znajdzie się w sprzeczności z papieżem Franciszkiem" - pisze wp.pl. 

Kardynał Sarah zaprzecza tym medialnym doniesieniom. W odpowiedzi opublikował dwa listy, które mają zaprzeczać temu, że zmanipulował Benedykta XVI. 

"Ataki zdają się insynuować kłamstwo z mojej strony. To szczególnie ciężkie pomówienia" - napisał Sarah na twitterze. 

Z dowodów zaprezentowanych przez kardynała wynika. że na jego prośbę papież emeryt wysłał 7-stronicowy tekst na temat kapłaństwa i widział o tym, że kardynał planuje publikację książkową. Udzielił także błogosławieństwa. Jak zauważa wp.pl, "z tego nie wynika, że wiedział, że zostanie podpisany jako współautor całej książki".

"Dziękuję za tekst dodany do mojego wkładu. Jestem głęboko poruszony tym, jak zawarłeś w nim moje intencje. W gruncie rzeczy napisałem 7 stron metodologicznego objaśniania, co Wasza Eminencja wyraziła w pół strony. Z mojej strony, tekst może zostać opublikowany zgodnie z planem" - napisał Benedykt XVI w liście do kardynała. 

"Listy opublikowane przez kardynała Sarah potwierdzają doniesienia oparte o «źródła bliskie Benedyktowi». Benedykt podzielił się notatkami, które Sarah wziął, by napisać tekst. Benedykt wyraził satysfakcję i wsparł publikację. Ale wcale nie jest jasne, czy spodziewał się być wymieniony jako współautor" - podsumował Kevin O'Higgins, jezuita z Paragwaju.

Jednocześnie wydawca anglojęzycznej wersji książki Ignatius Press zaprzecza, że doszło do jakiejkolwiek manipulacji. "Czy ci ludzie rzeczywiście sugerują, że kardynał Sarah wziął udział w spisku, by zniekształcić prawdę? Jeśli kardynał Sarah mówi nam, że rozdziały papieża Benedykta są napisane przez papieża Benedykta, wierzymy mu na słowo" - powiedział ks. Joseph Fessio z wydawnictwa. 

Watykan oświadczył w poniedziałek, że stanowisko papieża Franciszka wobec celibatu kapłanów jest "znane" i nie chce on zmieniać prawa. Tak odniósł się do słów emerytowanego papieża Benedykta XVI, który uznał celibat za "niezbędny" i stanął w jego obronie.

Kardynał Sarah zaprzecza tym medialnym doniesieniom. W odpowiedzi opublikował dwa listy, które mają zaprzeczać temu, że zmanipulował Benedykta XVI.

Reakcję biura prasowego Stolicy Apostolskiej wywołała wypowiedź Benedykta XVI na łamach książki "Z głębi naszych serc", którą napisał razem z prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynałem Robertem Sarahem.

Są tam słowa papieża Ratzingera: celibat ma "wielkie znaczenie" i jest "niezbędny, aby nasza droga ku Bogu mogła pozostać fundamentem naszego życia".

Papież emeryt napisał także: "nie mogę dłużej milczeć". 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elio Guerriero
35,94 zł
59,90 zł

Epoka Ratzingera
Zrozum człowieka, który zmienił Kościół i wpłynął na losy świata

Cudowne dziecko teologii, ekspert soborowy, „pancerny kardynał”, papież-intelektualista, obrońca ortodoksji, „skromny pracownik winnicy Pańskiej”. Obraz życia Josepha Ratzingera, budowany na doniesieniach medialnych,...

Skomentuj artykuł

Kontrowersje wokół książki kard. Saraha i Benedykta XVI. Czy papież emeryt faktycznie jest autorem książki? 
Komentarze (1)
.A
. Anakin
14 stycznia 2020, 13:34
Środowisko, które próbowało manipulować fragmentem listu Benedykta XVI przy okazji wydania pochwalnych w stosunku do Franciszka tekstów teologów, teraz zarzuca kardynałowi manipulację. Z doświadczenia bardziej więc ufam Sarahowi, który legitymuje się jak widzimy listami Benedykta, niż ze środowiskiem, które nie zawsze precyzyjnie trafia wypowiedzią w zgodność z faktami. Zbliżamy się do pomówień. Fatalna zabawa szafarzy Kościoła Otwartego.

Skomentuj artykuł

Kontrowersje wokół książki kard. Saraha i Benedykta XVI. Czy papież emeryt faktycznie jest autorem książki? 
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.