Benedykt XVI o św. Juliannie z Cornillon

Zobacz galerię
Benedykt XVI o św. Juliannie z Cornillon
(fot. Grzegorz Gałązka)
KAI / psd

Do odnowienia wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii zachęcił papież wiernych uczestniczących w dzisiejszej audiencji ogólnej. Swą katechezę poświęcił mało znanej, choć bardzo zasłużonej dla Kościoła trzynastowiecznej augustiance, św. Juliannie z Cornillon. Dzięki niej biskup Liege wprowadził święto Bożego Ciała, które papież Urban IV w 1264 r. zatwierdził jako obowiązujące dla całego Kościoła. Na placu św. Piotra było dziś ok. 12 tys. pielgrzymów.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z watykańskiego Sekretariatu Stanu:

DEON.PL POLECA

Św. Julianna z Cornillon, której poświęcona jest dzisiejsza katecheza, urodziła się w 1191 lub 92 roku w okolicach Liege w Belgii. Od piątego roku życia, po śmierci rodziców, żyła w klasztorze sióstr augustianek w Mont-Cornillon. Po osiągnięciu wymaganego wieku sama wstąpiła w szeregi mniszek. Odznaczała się niezwykłą inteligencją i zamiłowaniem do studium. Zdobyła solidne wykształcenie. Zawsze też zdradzała szczególne upodobanie do kontemplacji. Swoją duchowość kształtowała w oparciu o głęboką wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii.

Doznała wizji, podczas której otrzymała nakaz, by starała się o wprowadzenie w Kościele święta, dedykowanego Eucharystii. Po dwudziestu latach oczekiwania, przy duchowym wsparciu innych sióstr, teologów i duchownych, udało się jej skłonić biskupa Liege do wprowadzenia święta Bożego Ciała. Inni biskupi również podjęli tę inicjatywę. W końcu pochodzący z Liege papież Urban IV, w roku 1264, zatwierdził święto Corpus Domini jako obowiązujące w całym Kościele. Święta Julianna zmarła w Fosses-La-Ville w 1258 roku.

Ojciec Święty wyraził zadowolenie, że sporo grup młodzieży odkrywa dziś piękno modlitwy na adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Zauważył, że mamy dziś do czynienia z „eucharystyczną wiosną”. Wiele osób zatrzymuje się w ciszy przed tabernakulum, by spotkać się na miłosnej rozmowie z Jezusem. „Niech ta „eucharystyczna wiosna” upowszechnia się coraz bardziej we wszystkich parafiach, a zwłaszcza w Belgii, ojczyźnie św. Julianny” – stwierdził papież. Zachęcił wiernych, by wspominając św. Juliannę z Cornillon odnowili swą wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii. Przytoczył słowa Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego, przypominające, że w Eucharystii Jezus Chrystus jest obecny w sposób rzeczywisty, substancjalny: ze swoim Ciałem, Krwią, duszą i Bóstwem. „W Eucharystii jest więc obecny w sposób sakramentalny, to znaczy pod postaciami eucharystycznymi chleba i wina cały Chrystus: Bóg i człowiek” – przypomniał Benedykt XVI. Jednocześnie przypomniał, iż wierność spotkaniu z Chrystusem eucharystycznym we niedzielnej Mszy św. ma istotne znaczenie dla drogi wiary.

Ojciec Święty zachęcił też do częstego spotkania się z Panem obecnym w tabernakulum, gdyż „spoglądając podczas adoracji na konsekrowaną hostię spotykamy dar miłości Boga, spotykamy Mękę i Krzyż Jezusa, a także Jego Zmartwychwstanie. Właśnie poprzez nasze spojrzenie na adoracji Pan nas przyciąga ku sobie, w swoją tajemnicę, aby nas przemienić, tak jak przemienia chleb i wino” – powiedział papież. Przypominał, iż święci na spotkaniu eucharystycznym zawsze odnajdywali siłę, pocieszenie i radość.

Benedykt przypomniał też historię uroczystości Bożego Ciała, które wprowadził jako obowiązujące dla całego Kościoła papież Urban IV w 1264 r. w czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego. „Sam papież chciał dać przykład, celebrując uroczystość Bożego Ciała w Orvieto, mieście, w którym wówczas przebywał” – powiedział Ojciec Święty. Zauważył, że właśnie z nakazu Urbana IV w tamtejszej katedrze aż po dziś dzień przechowywany jest sławny korporał ze śladami cudu eucharystycznego jaki miał miejsce rok wcześniej, w 1263 -cim w Bolsenie, kiedy pewien kapłan konsekrując chleb i wino miał poważne wątpliwości co do rzeczywistej obecności Ciała i Krwi Chrystusa w sakramencie Eucharystii i w sposób cudowny niektóre krople krwi zaczęły spływać z konsekrowanej Hostii. To właśnie Urban IV poprosił jednego z największych teologów w dziejach, św. Tomasza z Akwinu by ułożył teksty oficjum liturgicznego tego wielkiego święta. Natomiast od czasów Jana XXII w 1317 święto to upowszechniło się w całym Kościele.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI o św. Juliannie z Cornillon
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.