Benedykt XVI odpowiada krytykom i przestrzega przed teologicznym niebezpieczeństwem

Benedykt XVI odpowiada krytykom i przestrzega przed teologicznym niebezpieczeństwem
(fot. U.S. Department of Defense (original picture, cropped by Starus) [Public domain])
KAI / domradio.de / katholisch.de / kk

Benedykt XVI wskazuje na niebezpieczeństwo sytuacji, w której słowo "Bóg" jest w teologii spychane na margines. Papież emeryt napisał krótką notę, w której ustosunkował się do reakcji na jego obszerny tekst o genezie skandali seksualnych w Kościele w minionych dziesięcioleciach.

Krótki tekst papieża emeryta noszący tytuł "Rok 68. i nadużycia. Odpowiedź Birgit Aschmann" ukaże się we wrześniowym wydaniu miesięcznika "Herder Korrespondenz". To polemika z opinią prof. Aschmann z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, która naukowo zajmuje się rewolucją roku 1968. W lipcowym wydaniu czasopisma, w którym teraz ukaże się polemika emerytowanego papieża, ukazał się jej tekst komentujący esej Benedykta.

Papież emeryt docenia tekst Aschmann, która zwróciła uwagę na niepełny obraz roku 1968 zawarty w kwietniowym artykule Benedykta XVI i twierdzi, że jej krytyka może pobudzać do dalszej refleksji, lecz jednocześnie podkreśla, że czuje się niezrozumiany.

"Na ile mogę to zobaczyć, w większości reakcji na mój tekst w ogóle nie wspomina się o Bogu, a zatem nie podejmuje się tego, co ja chciałem podkreślić jako kluczową dla tego problemu kwestię" - napisał Benedykt XVI.

DEON.PL POLECA

Papież Benedykt pisze nie tylko o seksie >>

"Wydaje mi się, że na czterech stronach artykułu Pani Aschmann nie pojawia się słowo Bóg, które ja postawiłem w centrum problemu" - napisał Benedykt XVI. Przypomniał on główne tezy swego tekstu, a mianowicie fakt, że świat bez Boga jest światem bez znaczenia, a w społeczeństwie zachodnim Bóg jest nieobecny i nie ma nic do powiedzenia. "To dlatego jest ono społeczeństwem, w którym coraz bardziej zatraca się miarę człowieka" - przypominał Benedykt XVI i dodał: "Fakt, że artykuł Aschmann, podobnie jak inne znane mi reakcje na mój tekst, pomija centralny fragment mojej argumentacji pokazuje niebezpieczeństwo sytuacji, w której słowo Bóg często wydaje się zepchnięte na margines teologii".

Benedykt XVI: Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego [CAŁY TEKST] >>

Przypomnijmy, że obszerną analizę genezy skandalu nadużyć w Kościele, Benedykt XVI opublikował za zgodą papieża Franciszka w kwietniu. Została ona przygotowana po kościelnym szczycie, który odbył się w lutym w Watykanie. Mówiąc o genezie problemu wykorzystywanie seksualnego Benedykt XVI zwrócił uwagę na różne czynniki, takie jak wpływ rewolucji seksualnej na Kościół czy kryzys teologii moralnej oraz problemy w formacji kapłańskiej (m.in. pojawienie się "homoseksualnych klubów"). Decydujące znaczenie miał jednak jego zdaniem zanik wiary w Boga. Dlatego też drogą wyjścia z obecnego kryzysu jest powrót do Boga i żywej wiary.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Nawet wśród ludzi wierzących szerzy się poczucie, które mają zapewne pasażerowie tonącego statku: wierzący pytają siebie, czy wiara chrześcijańska ma jeszcze przyszłość i czy w wyniku duchowego rozwoju nie stała się już przestarzała.

Wnikliwa diagnoza...

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI odpowiada krytykom i przestrzega przed teologicznym niebezpieczeństwem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.