Benedykt XVI przyjął prezydenta Armenii

Benedykt XVI przyjął prezydenta Armenii
(fot. Grzegorz Gałązka)
PAP / pz

Rola chrześcijaństwa w życiu społecznym, znaczenie dziedzictwa chrześcijańskiego i kwestia wychowania młodego pokolenia to główne tematy poruszone podczas wizyty prezydenta Armenii, Serża Sarkisjana w Watykanie.

Jak informują agencje, ormiański przywódca rozmawiał z papieżem 15 minut. Ofiarował Ojcu Świętemu rzeźbę nawiązującą do rzezi swych rodaków przez Turków w 1915 roku. Natomiast komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podaje, że prezydent Armenii, w towarzystwie ministra spraw zagranicznych, Edwarda Nalbadiana spotkał się również z watykańskim sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył podsekretarz do spraw Relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, ks. prał. Ettore Balestrero.

W trakcie serdecznych rozmów wyrażono zadowolenie z dobrego stanu wzajemnych relacji, dokonano wymiany opinii na temat roli Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego i Kościoła katolickiego w społeczeństwie. Mówiono ponadto o wkładzie wnoszonym przez obydwa Kościoły na rzecz dobra wspólnego. Podkreślono znaczenie dziedzictwa chrześcijańskiego Armenii i zaangażowania na rzecz wychowania młodych pokoleń do wartości fundamentalnych.

 


Zdecydowana większość - 91, 45 proc. spośród 3, 260 tys. mieszkańców Armenii należy do nie utrzymującego więzi z Rzymem Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Katolicy to 4,55 proc mieszkańców. Ich ordynariusz administrator apostolski Kaukazu rezyduje w stolicy Gruzji Tbilisi. Niecałe dwa procent ludności (1,92) stanowią wyznawcy protestantyzmu (głównie zielonoświątkowcy) zaś islam wyznaje 1,2 proc. mieszkańców Armenii. W lipcu 1990 r. Armenia ogłosiła swą niepodległość, potwierdzoną w referendum 21 września 1991 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI przyjął prezydenta Armenii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.