Benedykt XVI przypomina św. Teresę z Avila

Benedykt XVI przypomina św. Teresę z Avila
Obraz z 1615 r. przedstawiający św. Teresę z Ávili pędzla P. Rubensa
KAI / psd

Papież przypomniał, że żyjąca w latach 1515- 1582 św. Teresa z Avila należy do najwybitniejszych autorytetów duchowych wszechczasów. „Jest ona prawdziwą nauczycielką dla wiernych każdej epoki” – zaznaczył Ojciec Święty. Podkreślił, że w naszym społeczeństwie, któremu często brakuje wartości duchowych św. Teresa uczy nas, abyśmy byli niestrudzonymi świadkami Boga.

W swoim rozważaniu Benedykt XVI podkreślił, że cnoty ewangeliczne stanowią podstawę całego życia chrześcijańskiego i społecznego. Pośród nich wymienił wolność od dóbr materialnych czyli ewangeliczne ubóstwo, miłość wzajemną jako istotny element życia wspólnotowego i społecznego, pokorę jako umiłowanie prawdy, stanowczość jako owoc chrześcijańskiej odwagi, teologalną nadzieję opisaną przez niego jako pragnienie wody żywej. Wskazał także na cnoty ludzkie: uprzejmość, prawdomówność, skromność, grzeczność, radość i kulturę. Ponadto papież podkreślił, że św. Teresa proponuje głęboką harmonię z wielkimi osobistościami biblijnymi oraz żywe wsłuchanie się w Słowo Boże. Podkreśla ona istotne znaczenie modlitwy, która jest dla niej życiem. Rozwija się ona stopniowo, wraz ze wzrostem życia chrześcijańskiego: rozpoczyna się od modlitwy ustnej, następnie ma miejsce jej interioryzacja poprzez medytację i skupienie, dochodząc do zjednoczenia w miłości z Chrystusem i Trójcą Przenajświętszą.

Papież podkreślił, że w naszym społeczeństwie, któremu często brakuje wartości duchowych św. Teresa uczy nas, abyśmy byli niestrudzonymi świadkami Boga. Uczy nas, abyśmy rzeczywiście odczuwali pragnienie Boga istniejące w głębi naszego serca, abyśmy Go prawdziwie pragnęli, abyśmy szukali Boga po to, aby Go ujrzeć, aby odnaleźć Jego przyjaźń i w ten sposób prawdziwe życie. Zaznaczył, że w tej perspektywie czas modlitwy nie jest czasem straconym, lecz czasem, w którym otwiera się droga ku życiu, aby nauczyć się od Boga żarliwego umiłowania Jego i Jego Kościoła a także konkretnej miłości do naszych braci.

Benedykt XVI zauważył, że innym tematem bliskim św. Teresie było centralne miejsce człowieczeństwa Chrystusa. Da niej bowiem życie chrześcijańskie to osobista relacja z Jezusem. Przypomniał, że św. Teresa żyła bezwarunkową miłością Kościoła, także w obliczu przypadków podziałów i konfliktów w obrębie ówczesnego Kościoła. Intencją jej reformy Zakonu Karmelitańskiego była lepsza służba i obrona Kościoła. Kolejny ważny aspekt jej nauki to doskonałość, jako aspiracja i ostateczny cel życia chrześcijańskiego. Na końcu drogi „Twierdzą wewnętrzną”, w ostatnim mieszkaniu Teresa opisuje „pełnię” jako „zjednoczenie z Chrystusem poprzez tajemnicę jego człowieczeństwa.

DEON.PL POLECA

Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków! Dzisiaj obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego. Waszym modlitwom polecam tych, którzy ślubują ubóstwo, czystość i posłuszeństwo. Dążą do świętości, pełniąc posługę wśród dzieci i młodzieży, wśród chorych, starszych i samotnych. Dziękujemy im za modlitwy i pracę w parafiach, szpitalach, hospicjach i szkołach. Ich posługa to szczególnie cenny dar dla Kościoła. Wszystkim, którzy żyją duchem rad ewangelicznych, i wam tu obecnym z serca błogosławię!”

Wśród uczestników audiencji byli m.in. pielgrzymi z parafii św. Macieja Apostoła Bielan koło Oświęcimia, dyrekcja i nauczyciele z I LO z Nowego Sącza, dyrekcja i pracownicy szpitala powiatowego ze Starachowic oraz grupa Exodus Zespołu Szkół zawodowych w Lidzbarku Warmińskim z siostrami pallotynkami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI przypomina św. Teresę z Avila
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.