Hiszpania: kongres o „Księdze życia” św. Teresy

Hiszpania: kongres o „Księdze życia” św. Teresy
Peter Paul Rubens - Obraz z 1615 r. przedstawiający św. Teresę z Ávili
Radio Watykańskie

„Księga życia” Teresy z Awili jest tematem międzynarodowego kongresu, który odbywa się w rodzinnym mieście świętej. Hiszpańskie sympozjum zorganizował Międzynarodowy Ośrodek Terezjański i Sanjuanistyczny (CITeS).

Kongres, który odbywa się na Uniwersytecie Mistyki w Awili, zgromadził wybitnych znawców św. Teresy Wielkiej z całego świata. Obrady zostały poświęcone jednemu z jej głównych dzieł: „Księdze życia”. Nie chodzi jednak o zwykłe studium literacko-historyczne. „Księga życia jest dziełem żywym”, podkreśla o. Javier Sancho, dyrektor ośrodka. „Jest świadkiem głębokiego doświadczenia Boga, które przez wieki popchnęło wiele osób do świadomego wyboru Boga, np. św. Edytę Stein”. Św. Teresa, która „głęboko przeżyła wielkość bycia kobietą w spotkaniu z Bogiem”, daje „egzystencjalne odpowiedzi tym wszystkim, którzy odczuwają pragnienie Boga”, podkreśla o. Sancho. Oprócz doświadczenia mistycznego św. Teresy zawartego w „Księdze życia” uczestnicy kongresu spróbują odczytać je m. in. w kluczu ekumenicznym, w kontekście dialogu międzyreligilijnego, a nawet polityki.

Kongres jest jednocześnie przygotowaniem do 500-lecia urodzin św. Teresy z Awili (1515-2015). Zakończy się 31 sierpnia.

Międzynarodowy Ośrodek Terezjańsko- Sanjuanistyczny powstał w 1986 r.. Zajmuje się on życiem, myślą i doświadczeniami dwóch wielkich mistrzów mistyki chrześcijańskiej: Teresy z Awili oraz Jana od Krzyża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpania: kongres o „Księdze życia” św. Teresy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.