Benedykt XVI spotka się z liderem opozycji

KAI / drr

W czasie swojej wizyty w Madrycie, z okazji 26. Światowego Dnia Młodzieży, Benedykt XVI spotka się z liderem opozycyjnej partii Mariano Rajoyem.

Krótką rozmowę zaplanowano po Mszy św., której papież przewodniczył będzie w sobotę, 20 sierpnia, w katedrze Almudena w Madrycie, na której zgromadzą się seminarzyści. Będzie to już trzecie spotkanie tego popularnego w Hiszpanii polityka z Ojcem Świętym.

W czasie pobytu w Madrycie Benedykt XVI odbędzie w sumie trzy kurtuazyjne spotkania z przedstawicielami świata polityki. W piątek 19 sierpnia, w Palazzo de la Zarzuela na przedmieściach Madrytu papież spotka się z hiszpańską parą królewską: królem Hiszpanii Juanem Carlosem i królową Zofią. Oficjalne spotkanie z premierem rządu José Luisem Zapatero również zaplanowano na piątek. Odbędzie się ono w nuncjaturze apostolskiej.

Jak informują hiszpańskie media przewodniczący konserwatywnej Partii Ludowej Mariano Rajoy będzie rozmawiał z Benedyktem XVI po Mszy św., którą papież sprawował będzie dla ok. 5 tys. seminarzystów w katedrze Almudena w Madrycie. Nie wiadomo, czy do spotkania dojdzie w samej świątyni, czy też w zakrystii.

Popularny hiszpański polityk już trzykrotnie spotykał się z papieżem. W 2006 roku podczas V Światowego Spotkania Rodzin w Walencji czy w listopadzie ubiegłego roku w Santiago de Compostela, dokąd Benedykt XVI pielgrzymował z racji Roku Jakubowego. Wtedy spotkanie również odbyło się w zakrystii. Rajoy rozmawiał z Benedyktem XVI także w czasie swojej pierwszej wizyty w Stolicy Apostolskiej, dokąd udał się w 2006 roku po wyborze na przewodniczącego Partii Ludowej.

Partia Ludowa ma duże szanse na wygranie wyborów parlamentarnych, które w Hiszpanii odbędą się w listopadzie br. Mariano Rajoy już obiecał, że w razie zwycięstwa anuluje kontrowersyjne ustawodawstwo aborcyjne, które weszło w życie w lipcu br. Przewiduje ono m.in., że aborcji na życzenie można dokonać do 14. tygodnia ciąży. "Zabieg" możliwy jest nawet do 22. tygodnia ciąży, jeśli dwóch lekarzy potwierdzi, że istnieje poważne zagrożenie zdrowia matki lub deformacji dziecka. Po 22. tygodniu usunięcie ciąży jest możliwe, o ile lekarz stwierdzi, że zdeformowane dziecko nie jest w stanie żyć albo że cierpi na poważną lub nieuleczalną chorobę.

Rajoy zapowiedział powrót do poprzednich przepisów, które zezwalały na aborcję do 12. tygodnia w przypadku ciąży pochodzącej z gwałtu, do 22. tygodnia w przypadku zniekształcenia płodu i bez ograniczeń w przypadku "zagrożenia zdrowia fizycznego lub psychicznego matki". Ten ostatni powód był najczęściej podawany przez kobiety, nawet w bardzo zaawansowanej ciąży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI spotka się z liderem opozycji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.