Benedykt XVI w najnowszym wywiadzie mówi o abdykacji. "Uważam, że dobrze uczyniłem"

Benedykt XVI w najnowszym wywiadzie mówi o abdykacji. "Uważam, że dobrze uczyniłem"
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl
KAI/mk

- To była trudna decyzja, ale podjąłem ją z pełną świadomością i uważam, że dobrze uczyniłem - powiedział w najnowszym wywiadzie dla dziennika "Corriere della sera" papież-senior Benedykt XVI, nawiązując do swojej abdykacji.

- To była trudna decyzja, ale podjąłem ją z pełną świadomością i uważam, że dobrze uczyniłem. Niektórzy z moich nieco "fanatycznych" przyjaciół są nadal rozgniewani, nie chcieli zaakceptować mojego wyboru. Myślę o teoriach spiskowych, które po niej nastąpiły: niektórzy mówili, że to z powodu skandalu Vatileaks, inni, że to z powodu spisku lobby gejowskiego, jeszcze inni, że to z powodu sprawy konserwatywnego lefebrystowskiego biskupa Richarda Williamsona. Nie chcą wierzyć w wybór dokonany świadomie. Ale moje sumienie jest czyste – zapewnił Benedykt XVI.

DEON.PL POLECA

Papież-senior mówił także o zbliżającej się podróży papieża Franciszka do Iraku: - Sądzę, że jest to bardzo ważna podróż. Niestety wypada w bardzo trudnym momencie, co sprawia, że jest to również niebezpieczna podróż: ze względów bezpieczeństwa oraz z powodu pandemii Covid- 19. Do tego dochodzi niestabilna sytuacja w Iraku. Będę towarzyszył Franciszkowi moją modlitwą – powiedział Benedykt XVI.

Co do Joe Bidena, drugiego po Johnie Fitzgeraldzie Kennedym katolickiego prezydenta USA, papież-senior wyraża pewne zastrzeżenia na płaszczyźnie religijnej. - To prawda, jest katolikiem i to praktykującym. Osobiście jest przeciwnikiem aborcji - zauważa.

- Ale jako prezydent kontynuuje linię Partii Demokratycznej.... A w kwestii polityki gender jeszcze nie do końca rozumiemy, jakie jest jego stanowisko – dodał Benedykt XVI.

Kard. Joseph Ratzinger (ur. 16 kwietnia 1927 r. w Marktl) był jednym z najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II i 19 kwietnia 2005 r. został wybrany na jego następcę. Jako Benedykt XVI sprawował swój urząd do 28 lutego 2013 r., kiedy przeszedł na emeryturę (decyzję o rezygnacji ogłosił 11 lutego 2013 r.).

Po abdykacji Benedykta XVI papieżem wybrany został 13 marca 2013 r. kard. Jorge Bergoglio z Argentyny, który przyjął imię Franciszek. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Niepowtarzalna seria książek Benedykta XVI

Odkryj bogactwo myśli i wiary Josepha Ratzingera. Poznaj poruszające refleksje i wnikliwe diagnozy jednego z najwybitniejszych teologów naszych czasów.

W tym unikatowym zbiorze papież odpowiada na pytania nurtujące każdego wierzącego...

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI w najnowszym wywiadzie mówi o abdykacji. "Uważam, że dobrze uczyniłem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.