Benedykt XVI zachęca do ożywiania wiary

Benedykt XVI zachęca do ożywiania wiary
(fot. Grzegorz Gałązka/ Galazka.DEON.pl)
KAI / ad

Do ożywiania obecności wiary we współczesnym świecie zachęcił papież dziękując za wczorajszy koncert adwentowy i projekcję filmu o bawarskiej tradycji bożonarodzeniowej. W watykańskiej Sali Klementyńskiej wykonano między innymi alpejskie oratorium o Bożym Narodzeniu oraz pieśni adwentowe pochodzące z rodzinnych stron Papieża.

Ojciec Święty zaznaczył, że w jego ojczyźnie Adwent jest nazywany "okresem ciszy", gdyż przyroda jakby zasypia, ziemia pokryta jest śniegiem a w świecie wiejskim praca ogranicza się do zajęć domowych. Wszyscy gromadzą się w domu. Jego cisza w wierze staje się oczekiwaniem Pana, radością z Jego obecności. Z tej atmosfery rodzą się zaprezentowane podczas wczorajszego koncertu melodie czy tradycje uobecniające poniekąd "niebo na ziemi".

Papież zauważył, że dzisiaj Adwent staje się często czymś wręcz przeciwnym: okresem szczególnej aktywności, ożywionego kupowania prezentów czy produktów potrzebnych do świątecznych posiłków. Jednak jak widać ludowe tradycje nie zaniknęły, przeciwnie - zostały odnowione, pogłębione, dostosowane do współczesności. Tworzą w ten sposób wyspy dla duszy, wyspy dla Pana.

 

Benedykt XVI wyraził przekonanie, że jest to bardzo istotne. Podziękował wszystkim, którzy powracają do tych tradycji, uobecniając rzeczywistość wiary w dzisiejszym świecie. Papież ma nadzieję, że także w przyszłości trwać będzie ta siła wiary, jej widzialność, pomagając w wychodzeniu na spotkanie Pana.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI zachęca do ożywiania wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.