Benedyktyni z Tyńca odnawiają starą tradycję. Wracają do warzenia piwa

Benedyktyni z Tyńca odnawiają starą tradycję. Wracają do warzenia piwa
(fot. Bernard Ambroziewicz / cspb.pl)
cspb.pl / kk

Powstała już pierwsza partia piwa "Tinecia", a bracia mają szeroko zakrojone plany. Gorąco kibicujemy tej inicjatywie!

Browar w Tyńcu funkcjonował przez setki lat. "Przy południowym murze naszego klasztoru biegnie ulica Browarniana, a jeden z naszych budynków w ogrodzie nazywamy «browarkiem». Tak, tylko jeden wniosek jest słuszny: w Tyńcu istniał kiedyś browar" - piszą benedyktyni. Trudno powiedzieć kiedy browar zaprzestał działalności, ale miało to miejsce prawdopodobnie w XIX lub na początku XX wieku.

Zakonnikom zależy na samoutrzymaniu klasztoru, dlatego produkcja i sprzedaż piwa może znacznie wspomóc ich budżet. "Już od kilku lat trwa w Polsce gwałtowny rozwój browarnictwa rzemieślniczego i coraz lepiej wszyscy doceniamy piwowarstwo jako rzemiosło, czyli jako pewną sztukę. Nie chcemy warzyć piwa tylko dla zarobku: chcemy nauczyć się tego konkretnego rzemiosła i po prostu robić dobre piwo" - wyznają benedyktyni.

(fot. Bernard Ambroziewicz / cspb.pl)(fot. Bernard Ambroziewicz / cspb.pl)

Jakie są ich plany? Pragną odnowić browar na terenie Tyńca, a w międzyczasie warzą "na cudzym sprzęcie". Pierwsze warki piwa "Tinecia" powstały w zaprzyjaźnionym browarze kraftowym jakim jest Pracownia Piwa. Mnisi pracowali przy każdym etapie warzenia zgodnie z recepturą o. Wojciecha Wójtowicza OSB.

DEON.PL POLECA

"Czy jest to wsypywanie słodu, wyciąganie młóta, chmielenie, zadawanie drożdży, czy wreszcie butelkowanie — tynieccy benedyktyni przy tym są i własnymi rękami biorą w tym udział" - piszą bracia. Gorąco kibicujemy tej inicjatywie!

Zobacz efekt ich pracy w fantastycznym filmiku:

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko

Zatrzymaj się, jedz i błogosław!

Garść czasu, szczypta życzliwości, dużo, dużo miłości i jeden stół – oto przepis na najpiękniejsze spotkania z rodziną, przyjaciółmi i z Bogiem. Sposób na wspaniałe świętowanie i odnowienie bliskiej relacji...

Skomentuj artykuł

Benedyktyni z Tyńca odnawiają starą tradycję. Wracają do warzenia piwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.